Syřané mají video masových hrobů, stávka se nekoná

Martin Novák Martin Novák
18. 5. 2011 12:25
Prezident Asad nehodlá ustoupit, ale demonstrace a protesty nepolevují
Protivládní demonstrace ve městě Džásim.
Protivládní demonstrace ve městě Džásim. | Foto: Reuters

Damašek - Syrská opozice zkouší novou taktiku, jak oslabit po dvou měsících protestů a násilných střetů vládnoucí režim prezidenta Bašára Asada.

Na facebookové stránce Syrská revoluce 2011 vyzvala na dnešek ke generální stávce. Aktivisté nabádají studenty, aby nechodili do škol, a ostatní, aby nepracovali a na celý den zastavili život v Sýrii.

"Bude to den trestu pro režim. Žádné školy, žádné univerzity, žádné obchody ani restaurace, dokonce ani žádné taxíky," uvádí se v prohlášení na facebooku.

Podle zpráv televize Al-Džazíra ale vše nasvědčuje tomu, že v metropoli Damašku je otevřeno a nikde nejsou žádné známky stávky.

"Kdo by riskoval, že přijde o svůj byznys, nebo se stane terčem útoku?" řekl televizi jeden z damašských obchodníků.

Někteří Syřané v rozhovoru pro zahraniční média sdělili, že mají strach jakkoliv projevovat svůj odpor proti režimu, protože násilí bezpečnostních složek se stupňuje.

Zatýkání nebere konce

Opozice tvrdí, že řada zadržených organizárorů protestů je ve věznicích mučena.

V Dará u hranice s Jordánskem lidé našli po odchodu vojáků z části města několik masových hrobů s celkem jedenačtyřiceti ostatky. Mezi nimi byla údajně i těla žen a dětí.

Syrská vláda existenci masových hrobů popřela, podle ní jde o výmysl a snahu očernit armádu. Opoziční aktivisté nicméně pověsili videozáznam na server YouTube.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

V Dará nepokoje začaly v polovině března poté, co policisté zatkli několik mladíků, kteří psali na zeď hesla kritizující prezidenta Asada. Tanky nadále zůstávají v ulicích Dará.

S obušky na studenty

Ve druhém největším syrském městě Aleppu policisté obušky rozehnali demonstraci asi dvou tisíc studentů v areálu univerzity. Podle jednoho ze svědků, citovaného agenturou AP, utrpěly desítky lidí zranění.

Demonstrace v Lodnýně před syrskou ambasádou.
Demonstrace v Lodnýně před syrskou ambasádou. | Foto: Reuters

Vojáci nadále zasahují i s tanky v několika městech, především u hranice s Libanonem a v jižní části země. Do Libanonu denně prchají stovky lidí, hlavně žen a dětí.

Opozice odhaduje celkový počet obětí téměř měsíc trvajících protestů na více než osm stovek.

Syrská státní televize neustále vysílá, že vláda a amáda bojují s ozbrojenými gangy a mezi mrtvými jsou hlavně vojáci a policisté.

Prezident Bašár Asad zatím nenaznačil, že hodlá odstoupit nebo zrušit vedoucí úlohu jeho strany Baas, která vládne už osmačtyřicet let.

Naopak, jeho bratranec z matčiny strany a jeden z nejbohatších podnikatelů v Sýrii Rámí Machlúf řekl v rozhovoru pro deník New York Times, že režim bude bojovat "až do konce."

"Pokud budeme trpět, nebudeme trpět sami," řekl dvaačtyřicetiletý byznysmen, který ovládá kromě jiných firem i provozovatele mobilní telefonní sítě Syriatel.

Rada bezpečnosti OSN se podle francouzského ministra zahraničí Alaina Juppého sejde, aby zvážila možnost uvalení sankcí na syrský režim. Stále však hrozí, že rezoluci zablokují Rusko a Čína, prohlásil Juppé.

 

Právě se děje

Další zprávy