Švýcarský ministr dostal v parlamentu záchvat smíchu

Monika Horáková
24. 9. 2010 16:19
Rozesmály ho nesrozumitelné úřednické formulace plné čísel. Video uvnitř.

Bern - Švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz se stal zcela nezáměrně internetovou hvězdou. Během zasedání parlamentu vystoupil k tématu kořeněného masa, které se do Švýcarska dováží. Připravený text však obsahoval na ministrův vkus příliš úřednických obratů a čísel.

Merz dostal během vystoupení záchvat smíchu, který zakončil omluvou, "že ani sám neví, co právě přečetl". Na plénu totiž pro doplnění předčítal text připravený celním úředníkem. 

Merze úřední němčina celních orgánů pravděpodobně zaujala již při přípravě na zasedání. Svou řeč totiž uvedl slovy, že na tuto chvíli se "těšil již celou neděli".

Od pléna si ministr za svůj spontánní smích vysloužil potlesk. Některé firmy, zejména z oblasti masného průmyslu, již pohotově využily kolující klip k reklamním účelům.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Hans-Rudolf Merz působil jako ministr financí od roku 2003. Je členem švýcarských liberálů, jedné z pěti vládnoucích stran.

Švýcarská vláda (Spolková rada) je sedmičlenná. Poprvé v historii v ní od 22. září mají většinu ženy - ministryně. Parlament totiž do vlády nově zvolil právničku Simonettu Sommarugaovou. Sociální demokratka bude spravovat rezort dopravy, nahradila Moritze Leuenbergera.

Svou rezignaci již oznámil také Hans-Rudolf Merz, který chce zcela ukončit svou politickou kariéru. Na svém postu skončí s 1. říjnovým dnem.  

Převahu ministryň mají ve svých vládách také Španělsko, Norsko a Finsko.

 

 

 

Právě se děje

před 45 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy