Švýcarský ministr dostal v parlamentu záchvat smíchu

Monika Horáková
24. 9. 2010 16:19
Rozesmály ho nesrozumitelné úřednické formulace plné čísel. Video uvnitř.

Bern - Švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz se stal zcela nezáměrně internetovou hvězdou. Během zasedání parlamentu vystoupil k tématu kořeněného masa, které se do Švýcarska dováží. Připravený text však obsahoval na ministrův vkus příliš úřednických obratů a čísel.

Merz dostal během vystoupení záchvat smíchu, který zakončil omluvou, "že ani sám neví, co právě přečetl". Na plénu totiž pro doplnění předčítal text připravený celním úředníkem. 

Merze úřední němčina celních orgánů pravděpodobně zaujala již při přípravě na zasedání. Svou řeč totiž uvedl slovy, že na tuto chvíli se "těšil již celou neděli".

Od pléna si ministr za svůj spontánní smích vysloužil potlesk. Některé firmy, zejména z oblasti masného průmyslu, již pohotově využily kolující klip k reklamním účelům.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Hans-Rudolf Merz působil jako ministr financí od roku 2003. Je členem švýcarských liberálů, jedné z pěti vládnoucích stran.

Švýcarská vláda (Spolková rada) je sedmičlenná. Poprvé v historii v ní od 22. září mají většinu ženy - ministryně. Parlament totiž do vlády nově zvolil právničku Simonettu Sommarugaovou. Sociální demokratka bude spravovat rezort dopravy, nahradila Moritze Leuenbergera.

Svou rezignaci již oznámil také Hans-Rudolf Merz, který chce zcela ukončit svou politickou kariéru. Na svém postu skončí s 1. říjnovým dnem.  

Převahu ministryň mají ve svých vládách také Španělsko, Norsko a Finsko.

 

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy