Švýcarskou idylku ruší střelba. Zbraň tu má každý

lem, Reuters
4. 5. 2007 0:00
Zbraně jsou dostupné, sebevražd přibývá
Sebevražda - ilustrační záběr
Sebevražda - ilustrační záběr | Foto: Reuters

Bern - Bohatství není vše, předvědčují se obyvatelé Švýcarska. Přes ekonomickou prosperitu a přírodní krásy si sahají na život častěji než většina národů světa. Důvodem je i nekontrolovaný prodej střelných zbraní.

Podle dostupných statistik vlastní střelnou zbraň téměř každý druhý Švýcar. Většina z nich nečinně leží na půdách, ve sklepích či dokonce ložnicích vlastníků.

"Švýcarští muži musejí být ozbrojeni, aby mohli efektivně bránit vlastní neutralitu," uslyšíte ze všech stran.

Ve šlépějích Viléma Tella

Stále častěji se však debatuje, zda je i v dnešní době třeba neustále vyzbrojovat občany, když země je zbraněmi zaplavena a počty masakrů i sebevražd, ve kterých hrály střelné zbraně hlavní roli, roste.

"V porovnání s okolním zeměmi je počet sebevražd, které byly zaviněny střelnými zbraněmi, mnohem vyšší. Důvod je jasný. Sehnat zbraň je ve Švýcarsku jednoduché," tvrdí sociálnědemokratický člen parlamentu Boris Banga, který hodlá již v létě prosadit referendum o zpřísnění zákona o střelných zbraních.

Proti se však staví lidé v čele s organizací Pro-Tell (pojmenované podle legendárního Viléma Tella), kteří argumentují, že zbraně doma jsou nejlepší cestou k zajištění švýcarské neutrality. A to ještě dnes.

"Se zbraní v ruce si Švýcarsko udrželo svobodu celá století, protože všichni občané vzali zodpovědnost do svých rukou," říká Filli Pfund z Pro-Tell .

Neutralita totiž charakterizuje Švýcarsko stejně jako zasněžené alpské kopce, hodinky či lahodné sýry.

To není záběr z Iráku, ale ze Švýcarska. Muž v Lützelflühu ukazuje reportérům své vojenské vybavení... schovává ho ve sklepě.
To není záběr z Iráku, ale ze Švýcarska. Muž v Lützelflühu ukazuje reportérům své vojenské vybavení... schovává ho ve sklepě. | Foto: Reuters

Tragédie se množí

Vůbec největší tragédie se odehrála v roce 2001 v malém městečku Zug, kde ozbrojený muž zavraždil čtrnáct osob a pak obrátil zbraň i proti sobě.

V nedávné době zase obletěl svět tragický příběh bývalé mistryně světa ve sjezdovém lyžování Corinne Rey-Belletové, kterou zabil její manžel, soukromý bankéř Gerold Stadler. Při incidentu přišel o život také bratr sjezdařky a svůj život ukončil i sám Stadler.

Ani ne před měsícem, když parlament neúspěšně debatoval o změně legislativy, se ozvala střelba v baru ve městě Baden. Na místě zemřela jedna osoba a čtyři další byly zraněny.

Zbraní jako máku

Podle Borise Bangy je v alpské zemi na dva a půl milionu zbraní. Ženevská skupina Small Arms Survey však odhaduje, že počet střelných zbraní by se mohl vyšplhat až na čtyři a půl milionu. Více vlastníků střelných zbraní mají už jen Spojené státy, Jemen a Finsko.

Foto: Profimédia

A co se "míry sebevražednosti" týká, dostalo se Švýcarsko se skórem 19,1 sebevraždy na 100 tisíc obyvatel vysoko nad světový průměr, který se podle Mezinárodní zdravotnické organizace pohybuje kolem 14,5 (v Evropské unii je to 14,1).

Podle socioložky a psycholožky nemocnice v Curychu, Vladety Ajdacicové, je "důvodem snadnost, s jakou se ve Švýcarsku lze dostat ke střelným zbraním."

Podle Federálního zdravotnického úřadu totiž byla čtvrtina sebevražd v letech 1968-2000 spáchána právě střelným zbraněmi.

 

Právě se děje

Další zprávy