Švýcarsko zmrazilo Lukašenkův majetek. A zakázalo mu vstup do země

ČTK ČTK
12. 12. 2020 14:31
Švýcarsko zmrazilo finanční majetek běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Reaguje tak na pokračující násilnosti po prezidentských volbách v zemi, uvedla agentura Reuters.
Do Švýcarska nesmí ani Lukašenkův syn Viktor (uprostřed).
Do Švýcarska nesmí ani Lukašenkův syn Viktor (uprostřed). | Foto: Reuters

Alexander Lukašenko, jeho syn Viktor a dalších 13 lidí mají také od švýcarské vlády zakázáno vstoupit do země nebo jí projíždět. Zákaz vstupu mají podle vlády jednotlivci, kteří jsou zodpovědní za použití násilí a svévolné zatýkání.

"Švýcarsko je hluboce znepokojeno přetrvávajícím napětím a vyzývá k dialogu mezi běloruskou vládou a občanskou společností," uvedla vláda. Požaduje propuštění lidí, kteří byli svévolně zadrženi, a vyšetření obvinění bezpečnostních složek z mučení a špatného zacházení.

Bělorusko je v politické krizi od sporných prezidentských voleb z 9. srpna, jejichž vítězem úřady opět prohlásily Alexandra Lukašenka. Opozice pokládá tento výsledek za zfalšovaný a odmítla ho uznat i Evropská unie.

Politická situace přituhuje, od 20. prosince běloruská vláda uzavře své pozemní hranice pro výjezd občanů do ciziny, údajně ve snaze omezit šíření koronavirové nákazy. Opoziční zpravodajské kanály přirovnávají krok ke spuštění nové železné opony jako za sovětských dob, uvedla agentura Reuters. Vládní nařízení neupřesňuje, kdy se hranice Bělorusům zase otevřou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy