Švýcarsko vyšetřuje špionáž tamní turecké komunity. Je za ní cizí zpravodajská služba, tvrdí

ČTK ČTK
24. 3. 2017 18:51
Švýcarská prokuratura vyšetřuje špionáž turecké komunity nejmenovanou zpravodajskou službou. Podle médií se zjevně jedná o turecké tajné služby. Prokuratura pouze uvedla, že má reálné podezření, že "jistá politická zpravodajská služba" špehovala tureckou komunitu ve Švýcarsku. Tamní strana zelených také zveřejnila dopis z tureckého velvyslanectví, v němž bylo několik organizátorů kritických akcí vůči Ankaře označeno za podporovatele Fethullaha Gülena. Právě jeho turečtí představitelé viní z loňského převratu v zemi.
Švýcarská policie (ilustrační foto).
Švýcarská policie (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Bern - Švýcarská prokuratura v pátek oznámila, že zahájila vyšetřování špionážních aktivit nejmenované "zpravodajské služby" namířených proti turecké komunitě ve Švýcarsku. Napsaly to tiskové agentury s odvoláním na sdělení poskytnutá prokuraturou. Podle médií jde zjevně o činnost tureckých tajných služeb.

Trestní stíhání v této věci podle informací poskytnutých agentuře AFP začalo už 16. března poté, co federální prokuratuře dala souhlas s vyšetřováním švýcarská vláda. Justice ale odmítla k případu sdělit jakékoli podrobnosti včetně toho, kterých osob a organizací se týká.

Prokuratura pouze uvedla, že má "reálné podezření", že "jistá politická zpravodajská služba" špehovala "tureckou komunitu ve Švýcarsku".

Podle agentury DPA někteří politici v uplynulých týdnech spustili poplach kolem informací, že neznámí lidé z Turecka ve Švýcarsku natáčeli účastníky akcí kritických vůči vládě v Ankaře.

Švýcarští Zelení kromě toho zveřejnili dopis, který byl podle jejich tvrzení odeslán z tureckého velvyslanectví v Bernu do Ankary. V něm bylo několik organizátorů takových akcí obviněno z podpory muslimského duchovního Fethullaha Gülena.

Gülen žije v exilu ve Spojených státech a turecká vláda tvrdí, že byl osnovatelem loňského zmařeného pokusu části turecké armády o puč. Duchovní to rozhodně popřel a pokus o převrat odsoudil.

Podezření, že turecké zpravodajské služby se snaží ovlivňovat Turky žijící v zahraničí a sbírají informace o osobách kritizujících tureckou vládu, panuje i v Německu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy