Švýcarsko bude deportovat cizince, kteří poruší zákon

Radim Klekner Radim Klekner
29. 11. 2010 13:20
K hospodářským deliktům, zejména daňovým únikům, jsou švýcarské úřady benevolentní
Proti výsledkům referenda demonstrovaly v Bernu tisíce osob
Proti výsledkům referenda demonstrovaly v Bernu tisíce osob | Foto: Reuters

Bern - Cizince, kteří se ve Švýcarsku dopustí závažného trestného činu, čeká v budoucnosti odsun. Rozhodli o tom voliči konfederace v referendu většinou 52,9 procent hlasů.

Schválení návrhu konzervativně-nacionalistické Švýcarské lidové strany (SVP) znamená, že cizinci, kteří mají na svědomí vraždu či znásilnění, budou automaticky a bez dalších průtahů deportováni do země svého původu. Zároveň dostanou zákaz vstupu na švýcarské území v délce trvání pěti až patnácti let.

Referendu předcházela intenzivní kampaň SVP, která zemi zaplavila plakáty s titulky "Faruk B., vrah - již brzy Švýcarem?"

Svůj požadavek švýcarští lidovci podložili oficiálními statistikami, podle kterých tvoří sedmdesát procent osazenstva místních věznic cizinci.

Vládní protinávrh, podle kterého by soudy každý případ posuzovaly individuálně, nezískal potřebnou většinu.

Kampaň proti cizincům

Kritici návrhu zákona poukazují na skutečnost, že podle SVP by jako "těžký zločin" měl být v případě cizinců hodnocen nejenom obchod s narkotiky, nýbrž také neoprávněné pobírání sociálních dávek.

Odpůrcům referenda se mimo jiné nelíbí, že odsun se může týkat pachatelů řady méně závažných deliktů včetně zneužívání sociálních dávek
Odpůrcům referenda se mimo jiné nelíbí, že odsun se může týkat pachatelů řady méně závažných deliktů včetně zneužívání sociálních dávek | Foto: Reuters

A zdůrazňují, že v kampani namířené proti imigraci ze zemí třetího světa ani tak nejde o to trestat pachatele závažných trestných činů jako o všeobecnou kriminalizaci cizinců.

Každým rokem je ze země odsunuto kvůli násilným trestným činům na pět set osob, které nemají švýcarský pas. Po přijetí zákona by to mohlo být až 1500 pachatelů těchto deliktů.

Podle Federálního statistického úřadu pochází 21,4 procenta cizinců pobývajících ve Švýcarsku ze zemí bývalé Jugoslávie, 18,9 procenta má italské, 11,2 portugalské a 11,1 procenta německé občanství.

Ve velkých městech představují děti imigrantů mladší šesti let, ať již mezitím jejich rodiče získali či ne švýcarskký pas, 25,8 procent populace v dané věkové kategorii. V pěti největších městech v zemi je to 45 procent dětí mladších šesti let.

Celkově tvoří cizinci pětinu švýcarského obyvatelstva. V Evropě mají vyšší podíl imigrantů jen Lucembursko a Lichtenštejnsko.

Benevolence k hospodářským deliktům

K hospodářským deliktům včetně daňových úniků týkajících se osob hledaných v zahraničí jsou přitom švýcarské úřady samy velmi benevolentní. Ve švýcarské vazbě se dnes nachází mimo jiné český podnikatel Tomáš Pitr, který byl sice v Česku pravomocně odsouzený, vydání do vlasti se však nemusí obávat.

Úspěch slavilo loni ve Švýcarsku referendum namířené proti stavbě minaretů
Úspěch slavilo loni ve Švýcarsku referendum namířené proti stavbě minaretů | Foto: Reuters

O zveřejnění jmen majitelů švýcarských černých kont marně po léta usiluje Německo. Podle odhadů uložili němečtí občané v tamních bankách až dvě stě miliard nezdaněných eur, pocházejících navíc v řadě případů z dosti pochybných obchodů.

Ministr financí Wolfgang Schäuble se snaží s vládou v Bernu dohodnout alespoň na tom, že by majitelé kont zůstali anonymní, pokud se s Německem dohodnou na částečné úhraze dlužných částek.

Tento postup tvrdě kritizuje německá opozice.

"Německý stát se přece nemůže spolehnout na údaje švýcarských bank, které po několik desetiletí pomáhaly pachatelům hospodářských deliktů," citoval server Spiegel online finančně politického mluvčího Zelených Gerharda Schicka.

Na snahy Německa reagují ti, kdo své nezdaněné výdělky ukryli ve švýcarských bankách, tím, že peníze začali přesouvat do asijských daňových rájů, jako je Singapur či Hongkong.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy