reklama
 
 

Švýcarská vláda zatím rámcovou dohodu s EU nepodepíše, chce více času pro diskuzi

7. 12. 2018 18:01
Švýcarská vláda zatím nepodepíše rámcovou dohodu o vztazích s Evropskou unií. Osmadvacítka přitom na Bern tlačila, aby dohodě do pátku vyjádřil jednoznačnou podporu. Vláda alpské konfederace však chce před rozhodnutím navrhovaný text ještě prodiskutovat se všemi zainteresovanými, informovala podle agentury DPA ve svém stanovisku.

Rámcová dohoda má poskytnout právní rámec pro všechny bilaterální smlouvy například o volném pohybu osob, letecké dopravě nebo zemědělském obchodu.

Švýcarsko se však obává, že z rámcové dohody pro něj budou vyplývat nepřijatelné nové podmínky pro účast na vnitřním trhu EU.

Švýcarská vláda chce, aby se o návrhu dohody ještě vedla veřejná debata a na jaře příštího roku ho znovu posoudí. V dnešním prohlášení kabinet konstatoval, že návrh dohody vzal na vědomí, ale neupřesnil, zda text vyjednávaný více než čtyři roky jasně podporuje. Výsledek jednání o dohodě je však podle něj do značné míry v zájmu Švýcarska.

Unijní zdroje předem varovaly, že blok hodlá od začátku příštího roku zakázat bankám a makléřům sídlícím v EU obchodování na švýcarských burzách, pokud dnes Bern rámcovou dohodu jednoznačně nepodpoří.

EU vyjednávání se Švýcarskem prohlásila ze své strany za uzavřené, a proto chtěla do dneška od Bernu odpověď, zda dokument podpoří.

Vztahy mezi EU a Švýcarskem se nyní řídí souborem více než stovky sektorových smluv, což se Brusel dlouhodobě snaží změnit. Pokud se Bern vzepře a rámcovou dohodu odmítne, budou sice nadále platit dříve uzavřené sektorové smlouvy, ale alpská země nebude moci počítat s posílením svého přístupu na jednotný trh.

autor: ČTK | 7. 12. 2018 18:01

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama