Švýcaři odhlasovali, že přivřou hranice přistěhovalcům

ČTK Tereza Holanová ČTK, Tereza Holanová
Aktualizováno 9. 2. 2014 20:20
Vyšší příliv imigrantů vede podle kritiků k vyšším nájmům a nižším mzdám.
Foto: Aktuálně.cz

Bern - Švýcaři v referendu těsnou většinou podpořili návrh nacionalistů, aby země omezila příliv přistěhovalců. Omezení má platit i pro občany Evropské unie. Podle švýcarské televize SRF byl výsledek hlasování těsný, pro návrh se vyslovilo 50,3 procenta  voličů, kteří se referenda zúčastnili.

Proti návrhu hlasovali hlavně voliči v Curychu, Basileji a ve francouzsky mluvících kantonech v západní části konfederace, a naopak jej podpořili lidé v německy nebo v italsky mluvících oblastech.

Imigrační omezení si vyžádá změnu ústavy a bude stanovovat horní hranici počtu cizinců, kteří dostanou povolení k pobytu ve Švýcarsku. Konkrétní limity v referendu řešeny nebyly, protože se mají odvíjet od dané situace. Švýcarská vláda má nyní na legislativní změny čas tři roky.

Proti výsledkům referenda se okamžitě ohradila Evropská unie. Opatření má platit i pro všechny občany EU a má omezit i volný pohyb osob mezi Švýcarskem a zeměmi Unie. Švýcarsko sice není členem Unie, ale je součástí takzvaného schengenského prostoru.

I švýcarská vláda a většina politiků v této zemi  proti omezení vystupuje. Zdůrazňuje hlavně, že zavedení kvót oslabí ekonomiku a zhorší vztahy s EU. Přesto kabinet v první oficiální reakci slíbil, že začne na příslušné změně ústavy bezodkladně pracovat.   

Hrozí nedostatek zaměstnanců

Výsledek podle agentury Reuters odráží rostoucí obavu Švýcarů, že imigranti připravují zemi o její "alpskou kulturu". Vyšší zájem o život ve Švýcarsku podle nich vede ke zvyšování nájmů, poklesu mezd, přeplněné hromadné dopravě nebo k nárůstu zločinu.

Jak ale varují kritici, zavedení kvót Švýcarsku ekonomicky neprospěje. Podle BBC totiž může vést "na oplátku" k omezení přístupu na evropský trh. Na tom přitom švýcarské firmy prodávají polovinu své produkce.

"Volný pohyb osob je klíčová záležitost a nejde jej oddělit od volného pohybu zboží, služeb a kapitálu," prohlásil podle listu Businessweek předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Bloomberg navíc připomíná, že okolo 45 procent zaměstnanců v tamním biochemickém či farmaceutickém průmyslu jsou cizinci. Společnosti jako Roche nebo Novartis by tak časem mohly mít problém s nedostatkem pracovních sil. Mezi imigranty pocházejícími z EU bylo v roce 2010 až 2012 kolem 69 procent vysoce kvalifikovaných pracovníků, doplňuje Businessweek.

Švýcarský systém kvót však pro část obyvatel EU už dávno není novinkou. Rok co rok švýcarská vláda totiž prodlužuje kontroverzní kvóty na povolení k dlouhodobému pobytu pro občany z osmi novějších zemí EU včetně České republiky. Naposledy loni to bývalý český premiér Petr Nečas označil za diskriminační.

Úspěch nacionalistů

Referendum se konalo dvanáct let poté, co země uzavřela dohodu s Evropskou unií o volném pohybu obyvatel. Nejpočetnější skupinu imigrantů ve Švýcarsku představují podle čísel z roku 2012 Italové, následují Němci.

Hlasování prosadila nacionálně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP). Cizinci v současnosti tvoří necelou čtvrtinu z osmimilionové populace Švýcarska a SVP těží z rostoucích obav starousedlíků o své postavení.

Výsledky referenda uvítali také evropští nacionalisté. Za "báječnou novinu" označil výsledky předák protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. "Moudré a silné Švýcarsko se postavilo proti obtěžování a hrozbám nevolených byrokratů z Bruselu," prohlásil.

Výsledky přivítala i francouzská krajně pravicová Národní fronta, jejíž šéfka Marine Le Penová vyzdvihla "jasnozřivost švýcarského lidu". Podle ní hlasování představuje "pozitivní obrat proti destruktivnímu dogmatu", jako je rušení hranic mezi státy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Na D5 u Žebráku havarovalo až 40 aut. Záchranáři aktivovali traumaplán pro případ více zraněných. D5 je v místě směrem na Prahu neprůjezdná

Zdroj: ČTK
Další zprávy