reklama
 
 

Měl všechno, ocitl se však mimo svět, který znal. Příběh šéfa pojišťovny se začíná rozplétat

Aktualizováno 2. 6. 2016 20:31
Proč páchají šéfové velkých firem sebevraždy? "Manažeři jsou pod obrovským tlakem. Nesmějí veřejně ukázat slabost, dávat najevo nejistotu nebo mluvit o svých chybách," uvedl pro švýcarský Blick lékař Götz Mundle, specializující se na léčbu depresí v německém Oberbergu. Martin Senn byl ředitelem Zurich Insurance pět let, až do loňského prosince.

Praha – Profesní kariéru měl Švýcar Martin Senn skvělou, konec však měla tragický. Dlouholetý ředitel pojišťovny Zurich Insurance necelý půlrok po odchodu z firmy ukončil svůj život.

V pondělí ho našla manželka mrtvého v jejich domě v Klosters nedaleko Davosu v Alpách. Policie oficiálně nezveřejnila podrobnosti, podle médií se střelil pistolí do hlavy v garáži.

Devětapadesátiletý Senn - otec dvou dospělých synů - byl ředitelem pojišťovny do loňského prosince. Svůj tehdejší odchod zdůvodnil "neúspěchy v posledních měsících".

Podle švýcarského psychiatra neunesl fakt, že po letech strávených ve vrcholných manažerských funkcích se ocitl mimo svět, na který byl zvyklý. Bojoval s depresemi.

"Pokud jste vysoko v určité hierarchii a na základě toho definujete svůj život a své hodnoty, ztráta vaší dosavadní pozice může být pro psychiku zničující. Propadnete depresím, pokud se s takovou novou výzvou nevyrovnáte," cituje deník Financial Times lékaře Thomase Heinsiuse z oddělení integrované psychiatrie nemocnice ve Winterthuru.

Pro stejný list se vyjádřil Rolf Butz, ředitel Asociace zaměstnanců v rámci skupiny Zurich Insurance.

"Lidé v těchto funkcích po jejich ztrátě jakoby padají do černé díry. Je pro ně obtížné stavět život na něčem jiném než na své profesi, kariéře, statusu."

Martin Senn pracoval v Zurich Insurance přes deset let, dříve působil v různých manažerských funkcích ve východní Asii. Ředitelem Zurich Insurance se stal v roce 2010 a byl oceňován za to, že pojišťovací skupinu bez následků převedl tehdejší globální finanční krizí.

Loni ale skupina neuspěla s plány převzít britskou pojišťovnu RSA a utrpěla ztráty kvůli srpnovým mohutným explozím kontejnerů v čínském přístavu Tiencin.

Švýcarský deník Blick s odvoláním na člověka blízkého Sennovi napsal, že manažer tyto neúspěchy prožíval velmi těžce a považoval je za ztrátu prestiže.

Zdroj listu potvrdil, že Senn byl v posledních týdnech velmi uzavřený do sebe, odmítal pozvánky na večeře i na golf.

"Manažeři jsou pod obrovským tlakem. Nesmějí veřejně ukázat slabost, dávat najevo nejistotu nebo mluvit o svých chybách," uvedl pro Blick lékař Götz Mundle, specializující se na léčbu depresí v německém Oberbergu.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

 Mluvčí policie řekl, že Senn nezanechal na místě, kde zemřel, žádný dopis nebo vzkaz. Klosters je místo s mimořádným výhledem na Alpy, rezidence tady mají příslušníci nejbohatší švýcarské podnikatelské elity.

"Je nepravděpodobné, že někdo, kdo nikdy neuvažoval o sebevraždě, ji najednou téměř v šedesáti letech spáchá. Většinou to udělají lidé, kteří procházejí nějakou dlouhotrvající vnitřní krizi, a pak přijde něco, na základě čeho se rozhodnou," uvedla předsedkyně Fóra pro prevenci sebevražd Vladeta Ajdacic-Grossová s tím, že těžko šlo pouze o výsledek depresí v posledním půlroce po odchodu z manažerského postu.

Pro pojišťovnu je to druhá podobná tragédie během tří let. V srpnu 2013 se zabil finanční ředitel Zurich Insurance Pierre Wauthier. Ten po sobě zanechal dopis, v němž kritizoval předsedu dozorčí rady Josefa Ackermanna za "agresivní tón," který vnesl do vedení skupiny.

Senn tehdy o sebevraždě svého kolegy řekl: "Smutek a šok, kterými procházíme, jsou obrovské."

autor: Martin Novák | 1. 6. 2016 19:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama