Světový seznam zakázaných aerolinek bude, tvrdí Francie

Zahraničí Roman Gazdík, Zahraničí
13. 7. 2009 10:25
Podle šéfa ICAO to však nesníží počet nehod
Svazijsko - Aero Africa. Na černé listině jsou všichni letečtí dopravci země, stejně jako v Sierra Leone a Gabunu.
Svazijsko - Aero Africa. Na černé listině jsou všichni letečtí dopravci země, stejně jako v Sierra Leone a Gabunu. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Podle francouzského ministra dopravy Dominiqua Bussereaua se přiblížila doba, kdy budeme disponovat celosvětovým seznamem nebezpečných aerolinek.

"Dojem Francie a Evropy po konzultacích s Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO) je, že brzy bude černá listina na světě," řekl Bussereau v pondělí televizi LCI.

Evropská unie již od roku 2006 disponuje seznamem více než dvou set aerolinek a sledovaných firem, které buď nemohou v EU vůbec operovat, nebo jsou jejich aktivity podrobeny restriktivním opatřením.

Evropský komisař pro dopravu Antonio Tajani navrhl vytvoření celosvětového seznamu po nehodě airbusu A310 společnosti Yemenia na Komorských ostrovech 30. června.

Důvodem bylo zjištění, že na havarovaném stroji byla při jeho posledním letu do Francie v roce 2007 zjištěna "řada" technických nedostatků. Od té doby se letadlo do vzdušného prostoru EU nevrátilo.

Busserauovo prohlášení je však v kontrastu se čtvrtečním vystoupením šéfa ICAO Roberta Kobeha Gonzaleze.

"Nemyslím si, že toto je řešením na globální úrovni," prohlásil po jednání s Tajanim v Bruselu. "Seznamy, které mají za cíl odradit pasažéry od používání specifického letadla, aerolinky nebo trasy, nutně nesníží počet nehod."

Gonzales nicméně připustil, že 190členná ICAO bude na svém příštím zasedání v prosinci debatovat o zavedení technických kontrol letadel na úrovni západních států.

Při nehodě Yemenie zahynulo 152 lidí. Jedná se o první smrtelnou nehodu společnosti za 36 let.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy