Světový seznam zakázaných aerolinek bude, tvrdí Francie

Zahraničí Roman Gazdík, Zahraničí
13. 7. 2009 10:25
Podle šéfa ICAO to však nesníží počet nehod
Svazijsko - Aero Africa. Na černé listině jsou všichni letečtí dopravci země, stejně jako v Sierra Leone a Gabunu.
Svazijsko - Aero Africa. Na černé listině jsou všichni letečtí dopravci země, stejně jako v Sierra Leone a Gabunu. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Podle francouzského ministra dopravy Dominiqua Bussereaua se přiblížila doba, kdy budeme disponovat celosvětovým seznamem nebezpečných aerolinek.

"Dojem Francie a Evropy po konzultacích s Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO) je, že brzy bude černá listina na světě," řekl Bussereau v pondělí televizi LCI.

Evropská unie již od roku 2006 disponuje seznamem více než dvou set aerolinek a sledovaných firem, které buď nemohou v EU vůbec operovat, nebo jsou jejich aktivity podrobeny restriktivním opatřením.

Evropský komisař pro dopravu Antonio Tajani navrhl vytvoření celosvětového seznamu po nehodě airbusu A310 společnosti Yemenia na Komorských ostrovech 30. června.

Důvodem bylo zjištění, že na havarovaném stroji byla při jeho posledním letu do Francie v roce 2007 zjištěna "řada" technických nedostatků. Od té doby se letadlo do vzdušného prostoru EU nevrátilo.

Busserauovo prohlášení je však v kontrastu se čtvrtečním vystoupením šéfa ICAO Roberta Kobeha Gonzaleze.

"Nemyslím si, že toto je řešením na globální úrovni," prohlásil po jednání s Tajanim v Bruselu. "Seznamy, které mají za cíl odradit pasažéry od používání specifického letadla, aerolinky nebo trasy, nutně nesníží počet nehod."

Gonzales nicméně připustil, že 190členná ICAO bude na svém příštím zasedání v prosinci debatovat o zavedení technických kontrol letadel na úrovni západních států.

Při nehodě Yemenie zahynulo 152 lidí. Jedná se o první smrtelnou nehodu společnosti za 36 let.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Pokud bude před volbami pandemický či nouzový stav, lidé v karanténě budou moci hlasovat do přenosných schránek či z auta. Návrh schválila vláda

před 1 hodinou

Potíže v kontejnerové dopravě mohou trvat až do Vánoc, varují experti

Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje. Znamená to, že potíže v globálních dodavatelských řetězcích, které začaly být citelnější loni po vypuknutí pandemie, se ještě zhoršily. A než se následný dominový efekt vyřeší, to zřejmě potrvá měsíce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy