Světové technologické firmy ohlásily boj proti kyberútokům. Chybí podpisy z Ruska, Číny nebo Íránu

ČTK ČTK
17. 4. 2018 19:10
Mezi signatáři nejsou žádné společnosti z Ruska, Číny, Íránu či Severní Koreje, které jsou často označovány za původce kybernetických útoků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

San Francisco/New York - Více než 30 globálních technologických firem se společně zavázalo, že nebudou žádnému státu pomáhat v útočných kybernetických operacích. Prohlášení vydané v San Francisku podepsali zástupci společností Microsoft, Facebook, Cisco, Oracle, Nokia nebo Symantec.

Podpis řady jiných významných firem ale podle agentury Reuters chybí.

"Zničující útoky z minulosti svědčí o tom, že kybernetická bezpečnost nezávisí pouze na chování jedné společnosti, ale na spolupráci všech," uvedl v komentáři ke společnému prohlášení prezident Microsoftu Brad Smith.

"Dohoda technologických firem nám pomůže nastoupit důležitou cestu k účinnějším krokům ve prospěch vzájemné spolupráce a ochrany uživatelů po celém světě," zdůraznil.

Signatáři dohody chtějí společně s bezpečnostními experty vytvořit novou platformu pro výměnu informací o bezpečnostních hrozbách a pro koordinaci snah o minimalizaci zranitelnosti. Podle Smitha by státy měly uzavřít konvenci o nepřípustnosti kybernetických útoků, obdobnou ženevské úmluvě z roku 1949 o ochraně civilistů v dobách války.

Mezi signatáři nejsou žádné společnosti z Ruska, Číny, Íránu či Severní Koreje, které jsou často označovány za původce destruktivních hackerských operací. Chybí i popisy některých významných západních firem, například Amazon, Apple, Alphabet nebo Twitter. O důvodech se Reuters nezmiňuje.

 

Právě se děje

Další zprávy