Světová banka chce dělat mnohem víc pro chudé

ČTK ČTK
1. 4. 2014 22:00
Banka se soustředí na deset zemí světa, v nichž nyní žije asi 80 procent extrémně chudých. Ti mají k dispozici v přepočtu méně než 25 korun na den.
Slumy v Manile, ilustrační foto.
Slumy v Manile, ilustrační foto. | Foto: Naďa Straková

Washington - Světová banka zvýší objem financí určených pro rozvojové země o zhruba 40 procent ročně a zaměří se na pomoc nejchudším lidem světa. Řekl to v úterý prezident banky Jim Yong Kim. Jeho plán je součástí prvního strategického přehodnocení aktivit organizace od roku 1997.

Banka se podle Kima soustředí na deset zemí světa, mezi něž patři Čína Indie, Bangladéš nebo Kongo. V nich nyní žije asi 80 procent extrémně chudých, kteří mají k dispozici v přepočtu méně než 1,25 dolaru (25 Kč) na den.

V příštím desetiletí by se měly objemy přislíbené finanční pomoci od Světové banky zvýšit na více než 70 miliard dolarů ročně z nynějších 45-50 miliard dolarů.

"Potřeby světového rozvoje samozřejmě dalece překračují schopnosti Světové banky," řekl podle agentury Reuters Kim. "Můžeme ale dělat mnohem víc," dodal šéf banky před nadcházejícím jarním zasedáním své instituce spolu se sesterským Mezinárodním měnovým fondem.

V rámci přehodnocení cílů se chce Světová banka zaměřit důsledně na vymýcení chudoby. Hodlá se také stát pružnější, štíhlejší a užitečnější, zejména pro země, které se dostaly na střední úroveň příjmů, jako je Čína, Indie, Brazílie či Turecko, které už mají dobrý přístup k finančním trhům a k soukromému financování.

Objem peněz pro středněpříjmové země zvýší banka o 100 miliard dolarů. O 26 miliard dolarů se posílí fondy Mezinárodní finanční korporace (IFC), která má v rámci skupiny Světové banky na starosti pomoc soukromému sektoru.

Kim loni prohlásil, že banka bude nyní usilovat o dva hlavní cíle - vymýtit do roku 2030 extrémní chudobu a zvýšit příjmy nejchudších 40 procent lidí v každé zemi. Řekl také, že banka by měla být vybíravější a zaměřovat se na "odvážné" projekty a taková řešení, kde může nejvíc prospět.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 8 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy