Světová banka chce dělat mnohem víc pro chudé

ČTK ČTK
1. 4. 2014 22:00
Banka se soustředí na deset zemí světa, v nichž nyní žije asi 80 procent extrémně chudých. Ti mají k dispozici v přepočtu méně než 25 korun na den.
Slumy v Manile, ilustrační foto.
Slumy v Manile, ilustrační foto. | Foto: Naďa Straková

Washington - Světová banka zvýší objem financí určených pro rozvojové země o zhruba 40 procent ročně a zaměří se na pomoc nejchudším lidem světa. Řekl to v úterý prezident banky Jim Yong Kim. Jeho plán je součástí prvního strategického přehodnocení aktivit organizace od roku 1997.

Banka se podle Kima soustředí na deset zemí světa, mezi něž patři Čína Indie, Bangladéš nebo Kongo. V nich nyní žije asi 80 procent extrémně chudých, kteří mají k dispozici v přepočtu méně než 1,25 dolaru (25 Kč) na den.

V příštím desetiletí by se měly objemy přislíbené finanční pomoci od Světové banky zvýšit na více než 70 miliard dolarů ročně z nynějších 45-50 miliard dolarů.

"Potřeby světového rozvoje samozřejmě dalece překračují schopnosti Světové banky," řekl podle agentury Reuters Kim. "Můžeme ale dělat mnohem víc," dodal šéf banky před nadcházejícím jarním zasedáním své instituce spolu se sesterským Mezinárodním měnovým fondem.

V rámci přehodnocení cílů se chce Světová banka zaměřit důsledně na vymýcení chudoby. Hodlá se také stát pružnější, štíhlejší a užitečnější, zejména pro země, které se dostaly na střední úroveň příjmů, jako je Čína, Indie, Brazílie či Turecko, které už mají dobrý přístup k finančním trhům a k soukromému financování.

Objem peněz pro středněpříjmové země zvýší banka o 100 miliard dolarů. O 26 miliard dolarů se posílí fondy Mezinárodní finanční korporace (IFC), která má v rámci skupiny Světové banky na starosti pomoc soukromému sektoru.

Kim loni prohlásil, že banka bude nyní usilovat o dva hlavní cíle - vymýtit do roku 2030 extrémní chudobu a zvýšit příjmy nejchudších 40 procent lidí v každé zemi. Řekl také, že banka by měla být vybíravější a zaměřovat se na "odvážné" projekty a taková řešení, kde může nejvíc prospět.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy