Svět vzpomíná na holokaust. Merkelová varovala před antisemitismem, Kurz připomněl podíl Rakušanů

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 1. 2018 19:55
Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen vyhlazovací tábor Osvětim na jihu Polska.
Památník obětem holokaustu v Praze Bubnech, ilustrační foto
Památník obětem holokaustu v Praze Bubnech, ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Svět si v sobotu připomíná oběti holokaustu, tedy nacistického pokusu o vyvraždění Židů za druhé světové války. Německá kancléřka Angela Merkelová při této příležitosti varovala před nárůstem antisemitismu v její zemi. Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes připomněl "zvláštní historickou odpovědnost" své země v genocidě Židů. 

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson položil ve Varšavě věnec na památník připomínající povstání varšavského ghetta v roce 1943.

Merkelová označila za "nepochopitelné a hanebné, že žádná židovská instituce nemůže existovat bez policejní bezpečnosti - ať už jde o školu, mateřskou školu nebo synagogu".

Vůdce rakouských lidovců Kurz, který je kritizován levicí za zformování vládní koalice s krajní pravicí, kritizoval rakouskou minulost. "Rakušané se také podíleli na hrozných zločinech holokaustu a byli spojováni s nimi," upozornil.

"Neseme zvláštní historickou odpovědnost, kterou nová vláda jasně uznává," dodal představitel země, která byla v roce 1938 přičleněna k nacistickému Německu.

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen vyhlazovací tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo rovněž na 50 000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. V Osvětimi se dnes na výročí sešli tak jako tradičně každý rok přeživší tábora.

Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350 000 lidí, zemřelo 250 000 Židů.

Video: Následky traumat přeživších holocaust se projevují i u jejich vnuků, náš výzkum to potvrdí, říká neurolog Ivan Rektor

Sledujeme především, jestli a jak se struktury mozku potomků přeživších mění. Máme výzkumy potomků, ale ne třetí generace. | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy