Svět pomáhá zničené Sumatře, zapojili se i Češi

Lucie Kalivodová
2. 10. 2009 12:18
Stovky až tisíce lidí jsou stále uvězněny pod sutinami
Foto: Reuters

Padang/Praha - Záchranné týmy na indonéském ostrově Sumatra, který postihla dvě zemětřesení za sebou, pokračují v hledání přeživších.

Zemětřesení o síle 7,6 a 6,8 stupňů Richterovy stupnice postihlo západ ostrova. Práci v oblasti milionového přístavu Padang, kde byly otřesy nejsilnější, ztěžují hroutící se trosky budov, silný déšť, časté výpadky elektřiny a nedostatek těžké vyprošťovací techniky.

Zhroutilo se několik obchodních domů, školy i nemocnice. Na mnoha místech jsou také hlášeny rozsáhlé požáry.

"Podle dostupných informací agentury OSN působící na Sumatře zemřelo na následky zemětřesení 1100 lidí. Další stovky až tisíce jsou uvězněny pod sutinami.

Záchranné práce navíc ztěžuje období dešťů, které v oblasti momentálně je," řekl Aktuálně.cz Martin Váně, vedoucí mise organizace Charita Česká republika v indonéském Acehu.

Pomoc Sumatře

Finanční dary můžete zasílat na dárcovské konto Charity ČR, číslo účtu 88444422/0800 u České spořitelny.

Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS Sumatra 4810 4810/0300 společnosti Člověk v tísni nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě "DMS Sumatra" na číslo 87777.

Finanční příspěvky je možné zasílat také na číslo účtu: 219619502/0300 mezinárodní humanitární organizace CARE.

"Devítisettisícový Padang, hlavní město Západní Sumatry, který byl postižen nejvíce, je více než z poloviny zničen. Další velké město Pariaman je na tom ještě hůře. V celé oblasti nefungují dodávky vody a elektřiny, mezi městy nefunguje spojení," dodal Váně.

"Následky zemětřesení jsou obrovské a způsobené škody budou srovnatelné se zemětřesením v Yogyakartě," řekl podle Charity ČR Aburizal Bakrie, ministr sociální péče, odkazujíce se na zemětřesení v roce 2006, během něhož zahynulo 5 744 lidí.

"V oblasti jsou v tuto chvíli nejvíce potřeba dostatečně vybavené evakuační týmy. Prioritou je zachránit ty, kteří jsou zavaleni, a odklidit trosky budov. V oblasti chybí pitná voda, potraviny, hygienické potřeby, dočasné přístřešky a další věci. Je také potřeba zprovoznit veškerou infrastrukturu," řekl Váně.

"My jsme vyslali do Padangu dva lidi z české Charity, kteří se připojí k pětadvacetičlennému týmu Charit z celého světa. V tuto chvíli je potřeba koordinovat spolupráci, zjišťovat, jaká pomoc je kde potřeba," dodal.

Charita Česká Republika uvolnila ze svých krizových fondů prvotní částku ve výši pět tisíc eur. Místní vláda poslala na místo tým expertů a zároveň oznámila, že humanitární aktivity budou v celé oblasti probíhat po dobu minimálně dvou měsíců.

Padang leží v jedné z tektonicky nejneklidnějších oblastí světa. Indonéské souostroví zažívá až sedm tisíc zemětřesení ročně. Varování před tsunami, které nejprve úřady vydaly, bylo následně zrušeno. K zemětřesením došlo krátce poté, co v Tichomoří udeřilo tsunami, které si na Samoi, Americké Samoi a souostroví Tonga vyžádalo až 190 mrtvých.

 

Právě se děje

před 26 minutami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy