Svět není připraven na důsledky digitální revoluce, varoval šéf OSN

ČTK ČTK
5. 11. 2018 22:23
V Lisabonu dnes začala konference Web Summit, jedna z největších technologických akcí tohoto druhu na světě. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém projevu na zahajovacím večeru hovořil mimo jiné o tom, že svět se nepřipravuje dostatečně rychle na důsledky "čtvrté průmyslové revoluce", kterou způsobil nástup digitálních technologií. Lidstvo podle něj potřebuje nový model vzdělávání.
António Guterres, od ledna 2017 generální tajemník OSN.
António Guterres, od ledna 2017 generální tajemník OSN. | Foto: Reuters

Před Guterresem vystoupil před mnohatisícovým publikem v lisabonské Altice Areně mimo jiných i tvůrce World Wide Webu (www) Tim Berners-Lee, podle něhož se na jeho vynálezu "mnohé pokazilo". "S webem jsme teď v bodě, kdy je to padesát na padesát. Vytvořili jsme společně něco úžasného, ale polovina světa stále není online a naše online svobody a práva jsou v ohrožení. Web pro nás tolik udělal a my se nyní musíme postavit za web," uvedl britský fyzik.

Guterres v první polovině svého projevu shrnul "obrovské přínosy" internetu pro fungování dnešní společnosti včetně nejrůznějších institucí OSN. Poté přešel ke třem úkazům, které jej v souvislosti s novými technologiemi znepokojují: ztráta kontroly nad stroji, zneužívání internetu k útlaku či narušování soukromí a důsledky digitální revoluce pro uspořádání společnosti.

"Nečiníme dost, abychom byli na tuto výzvu připraveni," řekl generální tajemník OSN o sociálních dopadech poslední průmyslové revoluce. Podle něho jsou nutné masivní investice do vzdělávacích systémů, které by zajistily, aby na reformovaném pracovním trhu "zůstalo pozadu" co nejméně lidí. "Nejde teď o to učit se věci, ale učit se, jak se učit," prohlásil.

Guterres také vyzval k celosvětovému zákazu zbraní, které by byly schopny samy si nacházet cíle a bez přičinění člověka vzít lidský život. "Použití umělé inteligence jako zbraně je vážné nebezpečí… Stroje, které mají možnost a schopnost zabíjet lidi jsou nejen politicky neakceptovatelné, ale také morálně odpudivé a já mám za to, že by měly být zakázány mezinárodním právem," řekl šéf OSN.

Web Summit v Lisabonu potrvá do čtvrtka. Během nadcházejících tří dnů na této konferenci, zaměřené na budoucnost technologického sektoru, promluví více než 1200 řečníků včetně členů Evropské komise (EK) nebo jednoho ze zakladatelů sítě Twitter Evana Williamse. Konference je také příležitostí pro začínající podniky setkat se s investory.

Mezi účastníky letošního ročníku je i česká eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová, která se před zahajovacím večerem setkala i s generálním tajemníkem OSN. Hovořili spolu prý o "globálních aspektech ochrany údajů a dezinformací".

VIDEO: Facebook o nás sbírá data, i když na něm nejsme. Podívejte se jak

Facebook má několik služeb, které monitorují aktivitu na internetu, i když na této sociální síti v tu chvíli nejsme. Jan Hrušovský vám ukáže jak. | Video: Jan Hrušovský
 

Právě se děje

před 10 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy