Svět není připraven na bioterorismus

rst, ČTK
21. 11. 2005 19:53
Kapské město - Svět není připraven na opravdovou hrozbu teroristického útoku pomocí biologické zbraně, a to navzdory nebezpečí, které představují radikální organizace, jako je Al-Káida.

V Kapském Městě to prohlásil generální ředitel Interpolu Ronald Noble.

Al-Káida hrozila v minulosti zabitím milionů lidí chemickými nebo biologickými zbraněmi, připomněl Noble s tím, že by se to nemělo brát na lehkou váhu. Testy přitom prý ukázaly, že bezpečnostní složky všech zemí světa nejsou připraveny na podobný druh útoku reagovat.

Africká policie není připravena

"Hrozba 'bioterorismu' je reálná a škody, které nám chtějí teroristé způsobit, překonávají veškerou představivost," řekl Noble na semináři v Jihoafrické republice zaměřeném na výcvik afrických policejních důstojníků pro případ biochemického útoku.

Dodal také, že o jasném nebezpečí svědčí dosavadní zkušenosti s teroristickou sítí Al-Káida. Dokazují to její projevené schopnosti, bilance mrtvých, její touha páchat nepředstavitelné věci a shromážděné důkazy o jejích "bioteroristických" ambicích.

Podle Nobleho musejí Interpol a zdravotnické orgány spolupracovat mnohem intenzivněji, aby nebyly zastiženy nepřipravené, pokud se naplní jeho nejčernější předtuchy.

Následky by byly dalekosáhlé

Noble prohlásil, že možné následky takového útoku by byly tak dalekosáhlé, že možnost nedostatečné reakce představuje nepřijatelné riziko.

Dosavadní cvičení pro případ útoku nepřinesla prý vůbec dobré výsledky a africké policisty upozornil, že ani jejich kontinent není prost hrozby biochemického útoku.

Koordinátor protiteroristického boje na německém ministerstvu zahraničí Georg Witschel v červnu podle agentury Reuters řekl, že hrozba biochemického útoku Al-Káidy se snížila, ale že nebezpečí je stále přítomné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy