reklama
 
 

Švédští dokaři protestují. Vyhlásili bojkot Izraele

5. 6. 2010 17:12
Více jak týden nebudou na protest přijímat zboží od izraelských lodí

Stockholm - Švédští dokaři se rozhodli po několik dnů blokovat izraelské lodě a zboží, které k nim dovezou.

Chtějí tak protestovat proti pondělnímu útoku Izraelců na jednu z lodí flotily s nákladem směřující do Gazy, při kterém zemřelo devět lidí.

Blokádu odsouhlasila švédská unie dokařů ve středu, tedy dva dny po izraelském útoku. Platit by měla od úterý 15. června až do čtvrtka 24. června.

"Důvodem blokády je bezprecedentní zločinecká agrese proti mírovému konvoji lodí do Gazy. Několik mírových aktivistů bylo zavražděno izraelským vojenským komandem a další účastníci byli zadržování bez jakéhokoli zdůvodnění," stojí v prohlášení unie.

"Když nějaká izraelská loď připluje, jenom ji necháme být a nebudeme na ní pracovat," upřesnil agentuře AP mluvčí unie Peter Annerback.

Švédští dokaři totiž podporují organizaci Ship to Gaza, která humanitární zásoby v konvoji vezla. Tímto způsobem proto chtějí protestovat proti izraelské vládě, která podle nich porušila útokem na lodě mezinárodní zákony.

"Unie požaduje, aby byli lidé, kteří jsou zodpovědní za tento násilný čin, postaveni před soud, a Izrael tak vyjádřil respekt mezinárodním zákonům, a aby blokáda pásma Gazy byla okamžitě zrušena," píše unie v prohlášení.

Dokaři, kteří pokládají izraelskou blokádu palestinského území za nelegální, také vyzývají další organizace a odborové svazy, aby se k blokádě izraelského zboží přidaly. 

autor: Zahraničí | 5. 6. 2010 17:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama