Švédští dokaři protestují. Vyhlásili bojkot Izraele

Zahraničí Zahraničí
5. 6. 2010 17:12
Více jak týden nebudou na protest přijímat zboží od izraelských lodí
Turecká loď s nákladem zboží a pomoci pro Gazu.
Turecká loď s nákladem zboží a pomoci pro Gazu. | Foto: Reuters

Stockholm - Švédští dokaři se rozhodli po několik dnů blokovat izraelské lodě a zboží, které k nim dovezou.

Chtějí tak protestovat proti pondělnímu útoku Izraelců na jednu z lodí flotily s nákladem směřující do Gazy, při kterém zemřelo devět lidí.

Blokádu odsouhlasila švédská unie dokařů ve středu, tedy dva dny po izraelském útoku. Platit by měla od úterý 15. června až do čtvrtka 24. června.

"Důvodem blokády je bezprecedentní zločinecká agrese proti mírovému konvoji lodí do Gazy. Několik mírových aktivistů bylo zavražděno izraelským vojenským komandem a další účastníci byli zadržování bez jakéhokoli zdůvodnění," stojí v prohlášení unie.

"Když nějaká izraelská loď připluje, jenom ji necháme být a nebudeme na ní pracovat," upřesnil agentuře AP mluvčí unie Peter Annerback.

Švédští dokaři totiž podporují organizaci Ship to Gaza, která humanitární zásoby v konvoji vezla. Tímto způsobem proto chtějí protestovat proti izraelské vládě, která podle nich porušila útokem na lodě mezinárodní zákony.

"Unie požaduje, aby byli lidé, kteří jsou zodpovědní za tento násilný čin, postaveni před soud, a Izrael tak vyjádřil respekt mezinárodním zákonům, a aby blokáda pásma Gazy byla okamžitě zrušena," píše unie v prohlášení.

Dokaři, kteří pokládají izraelskou blokádu palestinského území za nelegální, také vyzývají další organizace a odborové svazy, aby se k blokádě izraelského zboží přidaly. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy