Švédský soud odsoudil tři muže, kteří vysílali znásilnění ženy živě na Facebooku

ČTK ČTK
25. 4. 2017 18:17
Tři muži, kteří hromadně znásilnili ženu a čin přitom živě vysílali na Facebooku, byli ve Švédsku odsouzeni. Čtyřiadvacetiletý iniciátor činu dostal trest dva roky a čtyři měsíce ve vězení, druhý z mužů nebyl v době činu plnoletý, odsedí si tak pouze šest měsíců stejně jako kameraman. Ženě také musí uhradit odškodné 922 000 Kč. Trojice odsouzených video šířila ve facebookové skupině, která má asi 60 tisíc členů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Uppsala (Švédsko) - Švédský soud v úterý odsoudil tři muže obžalované z hromadného znásilnění ženy, které v přímém přenosu vysílali prostřednictvím sociální sítě Facebook. Čin spáchali v lednu v Uppsale a trojice byl zatčena poté, co policie dostala upozornění na živý přenos. Muži dostali tresty vězení od šesti do 28 měsíců a musí zaplatit náhradu škody, informoval deník Aftonbladet.

Trojice podle státního zastupitelství přenos šířila v rámci facebookové skupiny, která má kolem 60 000 členů. Znásilnění podle odhadů vidělo kolem dvou tisíc uživatelů sociální sítě.

První z mužů byl odsouzen na dva roky a čtyři měsíce vězení za znásilnění a pomoc při něm. Druhému z nich byl trest 12 měsíců zkrácen na polovinu, protože při spáchání činu nebyl plnoletý. Poslední z nich stráví ve vězení také šest měsíců, informoval soud v Uppsale. První dva odsouzení jsou Afghánci ve věku 24 a 18 let. Poslední z trojice byl za kamerou, je mu 24 let, je původem z Afghánistánu a má švédské občanství, uvedla agentura AP.

Podle soudce byla žena pod vlivem narkotik a alkoholu, nebyla tedy schopná dát k sexuálnímu činu souhlas, jak odsouzení původně tvrdili. Muži musí ženě jako náhradu škody zaplatit 330 000 švédských korun (922 000 Kč), informoval švédský zpravodajský server The Local. Podle agentury AP byla nahrávka během čtyřdenního soudního řízení vysílána za zavřenými dveřmi.

Služba Facebook live umožňuje od roku 2015 sdílet prostřednictvím sociální sítě video natáčené chytrým telefonem v reálném čase. Zatímco tradiční televizní stanice jsou omezené zákony, internetové streamovací služby ve většině zemí žádným regulacím zatím nepodléhají.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy