Švédsko trvale nasadilo vojáky na ostrov Gotland, obranu posiluje kvůli rostoucímu tlaku Ruska

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 9. 2016 15:36
Švédský ministr obrany Peter Hultqvist řekl, že rozhodnutí nasadit vojáky na Gotland svědčí o tom, že si země uvědomuje vážnost bezpečnostní situace s ohledem na ruskou anexi Krymu a "rostoucí tlak" Ruska na pobaltské státy. Na ostrově s okamžitou platností zůstává 150 vojáků, kteří tam nyní pobývají v rámci výcviku. "Neznamená to ale, že bychom se obávali invaze," uvedl vrchní velitel švédské armády Micael Bydén.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Stockholm – Švédsko trvale rozmístilo vojáky na svém největším ostrově Gotland. Ve středu to oficiálně oznámila švédská armáda.

Podle agentury AP země posiluje svou obranu kvůli rostoucímu napětí v oblasti Baltského moře.

Švédský ministr obrany Peter Hultqvist uvedl, že rozhodnutí nasadit vojáky na Gotland svědčí o tom, že si země uvědomuje vážnost bezpečnostní situace s ohledem na ruskou anexi Krymu a "rostoucí tlak" Ruska na pobaltské státy Estonsko, Litvu a Lotyšsko.

Stálá posádka byla na Gotlandu do roku 2005. O jejím návratu na tento strategický ostrov rozhodla švédská vláda loni v březnu. Tehdy uvedla, že by k trvalému nasazení vojáků na ostrově mělo dojít koncem roku 2017. Velení armády se ale rozhodlo proces urychlit.

Situace v regionu se zhoršila, tvrdí armádní velitel

Vrchní velitel švédské armády Micael Bydén ve středu prohlásil, že 150 vojáků, kteří jsou nyní na Gotlandu v rámci výcviku, na ostrově s okamžitou platností zůstane. Příští rok je má nahradit stálá jednotka.

Bydén švédské televizní stanici SVT řekl, že "situace v regionu se postupem času zhoršila" a vojáci tímto způsobem "demonstrují odpovědnost za svrchovanost země". "Neznamená to ale, že bychom se obávali invaze," dodal.

Washingtonské Centrum pro analýzu evropské politiky (CEPA) letos ve své zprávě napsalo, že Rusko uskutečnilo od 21. do 25. března cvičení, při němž 33 000 ruských vojáků nacvičovalo vojenské obsazení baltského regionu, včetně švédského ostrova Gotland, Alandských ostrovů patřících Finsku, severního Norska a dánského ostrova Bornholm.

Švédští experti nebezpečí ruské invaze na ostrovy v Baltském moři zpochybnili, podle nich bylo březnové vojenské cvičení hlavně demonstrací síly ze strany Moskvy.

Švédsko není členem NATO a má dlouhodobou tradici vojenské neutrality. Švédská veřejnost je dlouhodobě proti členství v NATO, podpora vstupu do aliance ale v poslední době narůstá. Podle letošního průzkumu veřejného mínění by teď pro vstup byl každý třetí Švéd.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy