"Selhali jsme." Švédský premiér přiznal chybnou strategii vlády v boji s covidem

aoc aoc
23. 1. 2021 13:06
Švédský premiér Stefan Lofven v rozhovoru pro deník Dagens Nyheter uvedl, že mírná strategie vlády v boji proti koronaviru selhala. Kabinet měl podle něj přijmout ráznější opatření, která by předešla vysokému počtu úmrtí mezi seniory. Dodal, že za to přebírá plnou zodpovědnost. Švédsko je v koronavirové krizi velmi sledovaným státem, v zemi platí podstatně mírnější opatření než ve zbytku Evropy.
Koronavirus ve Švédsku.
Koronavirus ve Švédsku. | Foto: Reuters

Lofven v sobotním rozhovoru pro švédský deník uvedl, že kabinet měl hned zpočátku pandemie vyhlásit tvrdší opatření, reakce vlády na šíření koronaviru mezi lidmi v pokročilejším věku byla podle něj nedostatečná.

Také testování mělo podle něj začít dříve. Vláda se ale podle něj soustředila především na zajištění péče pro pacienty vyžadující intenzivní péči, kvůli čemuž se například pozdě vyvinul fungující systém zajišťující rychlé testování. "Jako premiér beru za strategii plnou zodpovědnost," uvedl Lofven.

Švédské úřady jsou dlouhodobě terčem kritiky kvůli tomu, že nedokázaly před infekcí ochránit nejzranitelnější občany v domovech seniorů. Za selhání to označil i král Carl XVI. Gustav. "Myslím, že jsme selhali. Máme velký počet zemřelých a to je strašné. Všichni tím trpíme," řekl panovník v prosinci. 

Také první zpráva nezávislé komise, kterou Švédsko ustanovilo s cílem zhodnotit jeho reakci na šíření koronaviru, v prosinci uvedla, že nedostatečná péče o staré lidi a neodpovídající vládní opatření způsobily, že v zemi zemřelo v souvislosti s nákazou velké množství lidí v domovech důchodců. Ti jsou nyní také jednou z prioritních skupin obyvatel, která dostává očkování proti nemoci covid-19.

Ve Švédsku, které má podobný počet obyvatel jako Česko, zemřelo od začátku pandemie 11 005 lidí, jde o páteční údaje tamních úřadů. Česko eviduje k pátku celkem 15 270 mrtvých. V pátek také severský stát zaznamenal 4214 nově nakažených, od začátku pandemie registruje přes půl milionu infikovaných. 

Švédsko v koronavirové krizi poutalo od začátku pozornost svým uvolněným přístupem k opatřením. Vláda se dlouho situaci snažila zvládnout bez plošných zákazů a příkazů, vydávala doporučení a spoléhala především na zodpovědnost občanů.

V poslední době ale i tento stát nařízení výrazně zpřísnil. V prosinci například vláda doporučila používání roušek v dopravních prostředcích v době, kdy jimi jezdí mnoho lidí. Do té doby přitom zdejší úřady i hlavní státní epidemiolog Anders Tegnell nošení roušek ani nedoporučovali s poukazem na slabé důkazy, pokud jde o jejich účinnost.

Tento čtvrtek také švédská vláda prodloužila velkou část opatření, nejméně do 7. února je například zakázán prodej alkoholu po osmé hodině večerní, platí také doporučení ohledně roušek.

VIDEO: Švédsko jde proti viru vlastní cestou. Zákazy by tu měly opačný efekt, říká Chadraba

Švédsko je postavené na konsenzu a osobní zodpovědnosti. Nedovedu si představit, že by se tu lidem něco přikazovalo, líčí Čech žijící v Göteborgu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 52 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy