Švédsko a Finsko odsouhlasily ropovod Nord Stream

jem, čtk
5. 11. 2009 17:15
Souhlasem Švédska a Finska odpadly poslední velké překážky ve výstavbě plynovodu Nord Stream.
Foto: Reuters

Stockholm/Helsinky - Vlády Švédska a Finska dnes kývly na plánovanou výstavbu plynovodu Nord Stream, který má vést přes jejich teritoriální vody.

Souhlas obou zemí byl jednou z posledních podmínek výstavby plynovodu. Zelenou Nord Streamu musí ještě dát Rusko a Německo, které mají plynovod budovat, to je ale spíše formalita.

I přes souhlas finské vlády je ještě nutný souhlas ochránců přírody, kteří musejí projekt rovněž posvětit. Jejich verdikt je očekáván do konce roku. Dánsko, jehož územím by měl plynovod Nord Stream rovněž procházet již vyslovilo svůj souhlas 20. října.

K výstavbě plynovodu se chystá rusko-německé konsorcium, které potrubí povede po dně Baltského moře z ruského Vyborgu do německého přístavu Greifswald. Projekt by měl stát kolem 15 miliard dolarů (asi 265 miliard Kč), má být dlouhý asi 1200 kilometrů a přepravovat by měl 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Cílem projektu je odklonit transit plynu z Ruska do Evropy z území Ukrajiny, protože spory Rusko-Ukrajina dodávky plynu do Evropy ohrožují.

Paralelně s projektem Nord Stream by mohl být vybudován plynovod Nabucco, který by přiváděl plyn ze Střední Asie a zemí Blízkého východu, čímž by snížil závislost Evropy na ruském plynu.  Ropovod Nord Stream bude mít význam i pro Českou republiku. Na severu Německa totiž k českým hranicím na něj totiž naváže plynovod Opal a na něj pak z Hory Svaté Kateřiny do Rozvadova český projekt Gazela.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Brazilci v poslední přípravě před MS deklasovali Tunisko

 Brazilští fotbalisté v posledním přípravném utkání před listopadovým mistrovství světa deklasovali v Paříži dalšího účastníka finálového turnaje v Kataru Tunisko 5:1. Dva góly dal Rafinha, po jednom přidali Richarlison, z penalty Neymar a ve druhém poločase Pedro. Úspěšným střelcem afrického týmu byl Montassar Talbi, který v 18. minutě vyrovnal na průběžných 1:1. Tunisané odehráli celý druhý poločas v oslabení po vyloučení Dylana Bronna.

V průběhu utkání se odehrál incident s možným rasistickým podtextem. Směrem k Richarlisonovi přiletěl při oslavách jeho gólu z hlediště banán, brazilského útočníka nicméně minul.

Brazilci vyhráli sedmý mezistátní zápas za sebou. Na šampionátu v Kataru se na přelomu listopadu a prosince utkají se Srbskem, Švýcarskem a Kamerunem. Tunisané budou mít za soupeře Dánsko, Austrálii a obhájce titulu z Francie.

Další zprávy