Švédské úřady budou moci špiclovat e-maily i telefony

mih
19. 6. 2008 11:10
Odpůrci přísného zákona varují: Máme tu Velkého bratra
Foto: Ondřej Besperát

Stockholm - Švédský parlament těsnou většinou přijal zákon, který úřadům umožňuje sledovat přeshraniční telefonické hovory a e-mailovou korespondenci, informovala agentura AP.

Zákon vyvolal bouřlivé reakce politiků i veřejnosti. Kritici protestují, že zákon zasahuje do osobní svobody. Před švédským parlamentem se během schvalování zákona shromáždilo několik set protestujících - někteří mávali výtisky světoznámého románu George Orwella 1984, který popisuje vizi chmurné budoucnosti v policejním státě.

Zákon nakonec prošel těsným poměrem 143-138, a to i přes silné protesty opozičních levicových stran.

Předkladatelé zákona tvrdí, že nová norma policii pomůže v boji proti terorismu. Vláda odmítá, že by mohlo docházet ke špehování obyčejných lidí.

Zákon umožňuje švédským bezpečnostním složkám sledovat mezinárodní telefonické hovory, e-maily a faxy, a to bez soudního povolení. Dosud mohly švédské bezpečnostní složky bez povolení soudu sledovat pouze vojenskou rádiovou komunikaci.

Nový zákon má začít platit v lednu 2009.

Odpůrci argumentují například tím, že zejména u e-mailů je obtížné zjistit, zda jde o vnitrostátní či přeshraniční korespondenci.

Švédský zákon je pravděpodobně nejpřísnější v Evropě, podobné nařízení však platí od útoků 11. září ve Spojených státech. Řada dalších evropských zemí však v poslední době v rámci boje proti terorismu své bezpečnostní zákony přitvrzuje.

Čtěte také: Slovenský ministr chce povolit špehování na internetu

 

Právě se děje

před 21 minutami

Srážka nákladního vozu s autobusem si v Indii vyžádala 18 mrtvých

Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si ve středu vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě Uttarpradéš. Příliš rychle jedoucí nákladní automobil při ní narazil do přeplněného patrového autobusu, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko města Barabanki. V autobuse jelo asi 150 cestujících, když do něj narazil nákladní vůz. Nejméně deset lidí bylo přepraveno do nemocnic v Lakhnaú, metropoli Uttarpradéše. Podle některých informací se autobus porouchal a nákladní vůz do něj narazil poté, co s ním řidič na dálnici zastavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy