Švédské Malmö ochromil střet policie s mladými muslimy

Martin Novák Martin Novák
21. 12. 2008 12:00
Protesty v přistěhovalecké čtvrti zasáhly polovinu týdne
Už dva týdny trvají srážky mezi policií a demonstranty v Aténách. Bojuje se i ve švédském Malmö.
Už dva týdny trvají srážky mezi policií a demonstranty v Aténách. Bojuje se i ve švédském Malmö. | Foto: Reuters

Malmö - Tři noci pouličních nepokojů má za sebou třetí největší švédské město Malmö, byť zatím srážky a škody na majetku nedosáhly takových rozměrů jako v Řecku.

Stovky mladých muslimských přistěhovalců protestovaly proti uzavření islámského kulturního centra. K nim se připojili také aktivisté z řad radikální levice a anarchistických organizací.

V převážně imigrantské čtvrti Rosengaard demonstranti házeli na muže zákona zápalné láhve a kameny. Hořely automobily a odpadkové kontejnery. Vzplála i budova školy, ale hasiči požár rychle zlikvidovali.

Místní policie musela povolat posily ze Stockholmu a Göteborgu.

"Policisté bijí dvanáctileté děti, posílají na nás psy a ještě chtějí, abychom je měli rádi," řekl agentuře AFP osmnáctiletý palestinský imigrant.

Foto: Aktuálně.cz

Malmö je městem s největší koncentrací přistěhovalců. Ti tvoří podle některých odhadů více než čtvrtinu jeho obyvatel. Mnoho z nich pochází z Turecka, Iráku, Libanonu či Bosny.

Problém kolem Islámského kulturního centra ve čtvrti Rosengaard vznikl na konci listopadu. Majitel domu ho chtěl využít pro jiné účely a vyzval vedení centra k vystěhování.

To tak v poklidu učinilo, budovu vyklidilo a odevzdalo klíče. Později ale dovnitř pronikla skupina mladíků a zřídila si v přízemí squat.

Když ji policie násilím vyvlekla, začaly pouliční protesty.

 

Právě se děje

Další zprávy