Švédská vláda rázná opatření proti viru nezavedla, na horách se stále lyžuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2020 22:51
Švédská vláda čelí kritice kvůli údajně lhostejnému přístupu k boji proti koronaviru ve srovnání s ostatními severskými zeměmi. Píše o tom dnes agentura DPA. Ve skandinávské zemi zůstávají v provozu základní školy i školky, obchody i lyžařská centra. Občané EU mohou do Švédska nadále volně cestovat.
Stan před nemocnicí ve Stockholmu.
Stan před nemocnicí ve Stockholmu. | Foto: Reuters

Švédsko do čtvrtku evidovalo přibližně 1400 případů nákazy koronavirem a 12 obětí. Zejména v hlavním městě Stockholmu jejich počet strmě roste.

"Stockholm se připravuje na enormní pandemii," řekl televizi SVT Johan Styrud ze stockholmského lékařského svazu. Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell lidem doporučil, aby se Stockholmu a okolí vyhýbali.

Pozastaveny jsou plánované operace, protože nemocnice se připravují na to, že budou muset přijmout více pacientů s onemocněním COVID-19. V celé zemi přitom je k dispozici jen 523 lůžek na jednotkách intenzivní péče, píše DPA.

Dosud ve Švédsku platí zákaz konání všech akcí s účastí více než 500 lidí. Například v lyžařském středisku Sälen se ale ještě o minulém víkendu rekreanti dobře bavili a místní pořadatel takzvané après ski party v televizi ujišťoval, že počet účastníků akce nepřesáhl 499.

Lyžařský region Jämtland Härjedalen nyní sám požádal zdravotní úřady, aby přijaly přísnější opatření. Zejména na Velikonoce je totiž očekáván velký nával turistů.

Sofia Lejeová z lékařské služby ve městě Aare SVT řekla, že z lékařského hlediska by se měla všechna lyžařská centra zavřít. "Musíme zastavit příval turistů. Je důležité, abychom se poučili ze zkušeností ostatních lyžařských center v Evropě, kde se infekce rozšířila," řekla Lejeová. Lékařský personál podle ní nemůže velký nápor pacientů zvládnout.

Například v sousedním Norsku zejí lyžařské areály prázdnotou. Norská vláda dokonce občanům zakázala jezdit na své chaty, protože na venkově nelze zaručit lékařskou pomoc.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy