Švédská vláda rázná opatření proti viru nezavedla, na horách se stále lyžuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2020 22:51
Švédská vláda čelí kritice kvůli údajně lhostejnému přístupu k boji proti koronaviru ve srovnání s ostatními severskými zeměmi. Píše o tom dnes agentura DPA. Ve skandinávské zemi zůstávají v provozu základní školy i školky, obchody i lyžařská centra. Občané EU mohou do Švédska nadále volně cestovat.
Stan před nemocnicí ve Stockholmu.
Stan před nemocnicí ve Stockholmu. | Foto: Reuters

Švédsko do čtvrtku evidovalo přibližně 1400 případů nákazy koronavirem a 12 obětí. Zejména v hlavním městě Stockholmu jejich počet strmě roste.

"Stockholm se připravuje na enormní pandemii," řekl televizi SVT Johan Styrud ze stockholmského lékařského svazu. Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell lidem doporučil, aby se Stockholmu a okolí vyhýbali.

Pozastaveny jsou plánované operace, protože nemocnice se připravují na to, že budou muset přijmout více pacientů s onemocněním COVID-19. V celé zemi přitom je k dispozici jen 523 lůžek na jednotkách intenzivní péče, píše DPA.

Dosud ve Švédsku platí zákaz konání všech akcí s účastí více než 500 lidí. Například v lyžařském středisku Sälen se ale ještě o minulém víkendu rekreanti dobře bavili a místní pořadatel takzvané après ski party v televizi ujišťoval, že počet účastníků akce nepřesáhl 499.

Lyžařský region Jämtland Härjedalen nyní sám požádal zdravotní úřady, aby přijaly přísnější opatření. Zejména na Velikonoce je totiž očekáván velký nával turistů.

Sofia Lejeová z lékařské služby ve městě Aare SVT řekla, že z lékařského hlediska by se měla všechna lyžařská centra zavřít. "Musíme zastavit příval turistů. Je důležité, abychom se poučili ze zkušeností ostatních lyžařských center v Evropě, kde se infekce rozšířila," řekla Lejeová. Lékařský personál podle ní nemůže velký nápor pacientů zvládnout.

Například v sousedním Norsku zejí lyžařské areály prázdnotou. Norská vláda dokonce občanům zakázala jezdit na své chaty, protože na venkově nelze zaručit lékařskou pomoc.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy