Švédská romantika: Princezna si vzala trenéra fitness

Simona Holecová
19. 6. 2010 17:00
Švédská korunní princezna Victoria se v katedrále provdala za muže z lidu
Polibek novomanželů tak, jak jej zachytil list Svenska Dagbladet.
Polibek novomanželů tak, jak jej zachytil list Svenska Dagbladet. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Stockholm - Je to jako v hollywoodském filmu, v němž si krásná a majetná dívka z nejlepší rodiny vezme docela obyčejného chlapa a vy si říkáte: To by se ve skutečném životě nikdy nestalo.

Ale stalo.

Úderem půl čtvrté odpoledne se třiatřicetiletá švédská korunní princezna Victoria ve starobylé stockholmské katedrále provdala za svého přítele Daniela Westlinga. O čtyři roky staršího muže, se kterým se seznámila před devíti lety v posilovně. Pracoval tam jako trenér fitness.

Princezna, dědička trůnu a nejstarší ze tří sourozenců, se tehdy prala s poruchou příjmu potravin. Vyhublá na kost, sledovaná na každém kroku novináři, po rozchodu s přítelem. Vztahu se moc šancí nedávalo. Přesto jej loni, po osmi letech, přivedla před rodiče a ti souhlasili se zasnoubením.

Švédská korunní princezna Victoria s Danielem Westlingem na slavnostním koncertu v předvečer svatby.
Švédská korunní princezna Victoria s Danielem Westlingem na slavnostním koncertu v předvečer svatby. | Foto: Reuters

Sobotní svatbou, na kterou přijelo několik tisíc pozvaných hostů včetně dalších korunovaných hlav, vyvrcholily několikadenní oslavy. Švédská média se předhánějí v líčení komorních koncertů a hostin. Přičemž se všichni shodují, že si princezna a její nastávající museli nejvíc užít koncert v Royal Concert Hall, kam jim přišli zazpívat Marie Fredrikssonová a Per Gessle.

Ano, slavní Roxette. Jejich hit The Look je prý jednou z Victoriiných nejoblíbenějších písniček.

Hovoře o médiích, přístup těch švédských popudil celosvětové.

Tiskové agentury AFP, AP a Reuters v sobotu ráno oznámily, že o svatbě - na protest proti postupu švédské veřejnoprávní televize - nebudou informovat. STV zavedla přísná omezení, která jí de facto dávají monopol na svatební zprávy. A agentury se rozhodly, že takto ne: nevydají o svatbě žádné snímky, články ani videa.

Podívejte se do fotogalerie na snímky pořízené z vysílání SVT i na to, co tomu předcházelo

S poukazem na švédské zdroje je tedy možné napsat, že se v ulicích Stockholmu shromáždilo až čtvrt milionu lidí, kteří si přáli novomanžele z královské rodiny vidět. Dopřáli jim pohled na kočárový průvod, který projel městem. Následovala plavba na historické veslici, která pár dopravila po obřadu do paláce.

Fakta:

  • současný švédský král Carl XVI. Gustav se narodil v roce 1946
  • v roce 1976 se oženil se Silvií Sommerlathovou, prostou občankou
  • mají spolu tři děti. Nejstarší Victorii, prostředního Carla Philipa (31) a nejmladší Madeleine (28)
  • Madeleine je čerstvě po rozchodu a zrušených zásnubách (přišla na nevěru svého snoubence), Carl Philip zas rodiče moc netěší svým románkem s tanečnicí a modelkou v bikinách Sofií Hellqvistovou
  • současný král je sedmým panovníkem v řadě z dynastie Bernadotte. Tu založil někdejší maršál Napoleona Bonaparte Jean Baptiste Bernadotte, jemuž byla v neklidných letech napoleonských válek nabídnuta koruna. Nechal se adoptovat tehdejším panovníkem Karlem XIII.
  • ve Švédsku funguje parlamentní monarchie. Král je tedy hlavou státu, ale neřídí schůze vlády. Je hlavou ozbrojených sil

Princeznu k oltáři dovedl její otec, král Carl XVI. Gustav. Pro Čechy to zní tradičně, ale ve Švédsku je obvyklé, že páry k oltáři přicházejí už ruku v ruce, a tak rozhodnutí vzbudilo mírnou kontroverzi.

Princezna měla svou poslední "cestu" svobodné dívky vystlanou květinami. Deset dítek šlo uličkou před ní a sypalo na zem hlavičky modrých a žlutých kvítků.

U oltáře už čekal Daniel Westling, dosud "občan". Švédský dvůr uvedl, že jeho titul od příště bude "jeho královská jasnost princ Daniel, védoda z Vastergotlandu".

Westling měl na sobě černý frak, bílou košili a bílého motýlka. Jeho vyvolaná zvolila jednoduché šaty ze smetanově bílého hedvábí švédského návrháře Pära Engshedena. Oč byly šaty prostší, o to byla vlečka delší - měřila 5 metrů.

Na hlavě měla tiáru a závoj, obojí z kategorie "něco starého, něco půjčeného". Obojí totiž zdobilo při svatbě i princezninu matku, královnu Silvii, která se vdávala na den přesně před 34 lety.

Pár oddával švédský arcibiskup Anders Wejryd, v katedrále mu přihlíželo na 1100 hostů. "Oficiální seznam hostů se kromě mnoha členů královských rodin z ciziny čte jako encyklopedie Kdo je kdo z těch nejfajnovějších kruhů Švédska. Hodně šlechty, hodně finanční šlechty - ovšem i mnoho prostých občanů," napsala agentura AP.

Zbývá už jen dodat, že bezpečnost ve městě zajišťovalo na 7 tisíc vojáků a první odhad nákladů činí 2,2 milionu eur.

Podívejte se do fotogalerie, jak se Švédsko na svatbu chystalo

 

Právě se děje

Další zprávy