Švédové zvažují daň z masa, zelenina je prý strategičtější

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 8. 2015 7:00
Pracovní skupina tamní vlády se vážně zabývá teorií, že by dražší masné produkty paradoxně nepomohly tamním zemědělcům.
Maso je podle švédských aktivistů nestrategické.
Maso je podle švédských aktivistů nestrategické. | Foto: Zdeněk Bašus

Stockholm - Švédové zvažují umělé navýšení ceny masa.

Expertní skupina tamní vlády se vážně zabývá teorií, zda by dražší masné produkty paradoxně nepomohly místním zemědělcům.

S návrhem přišla podle serveru Local.se iniciativa Švédské potravinové a environmentální informace, která upozorňuje, že chov hospodářských zvířat je mnohem méně efektivní, protože při rostlinné výrobě je ke stejnému objemu potravin potřeba jen desetina půdy, kterou jinak zabere živočišná produkce.

Ušetřená zemědělská plocha by se pak podle aktivistů mohla využít například při výrobě biopaliv nebo hnojiv.

Daň by se měla vztahovat i na ryby, protože rybolov zatěžuje ekosystém, stejně tak jako kácení lesů kvůli získání prostoru pro pastviny.

Větší produkce biopaliv by zase - opět podle zmíněných aktivistů - mohla vést k nižší závislosti Švédska na uhlí, což je pro zemi strategicky žádoucí.

Sociálnědemokratická ministryně pro strategické plánování Kristina Perssonová sestavila expertní skupinu, která by měla návrhy švédských aktivistů posoudit. V případě, že je shledá smysluplnými, slibuje Perssonová navrhnout zdanění masa zákonodárcům. 

Zdraží maso i Čechům?

Švédské úvahy by se v konečném důsledky teoreticky mohly dotknout i českých spotřebitelů. Tamní zemědělská komora podle serveru Euoactiv už před dvěma lety navrhovala, aby byla daň z masa zavedena plošně v celé Evropské unii.

K návrhu se tehdy vyjádřila švédská europoslankyně europarlamentu Marita Paulsenová. Umělé navyšování ceny masa ale nepodpořila. "Je to velmi chytré a má to svou logiku, ale stále věřím v informovanost a v tomto případě si myslím, že je potřeba přenechat správná rozhodnutí na lidech samotných," řekla. 

A návrh zatím nezískal potřebnou podporu ani dalších europoslanců.

Češi se už uskromňují

Zatímco v Česku se spotřeba masa od listopadu 1989 setrvale snižuje, průměr vychází na 74,8 kilogramu na hlavu ročně, ve Švédsku si ho dopřávají téměř 90 kilogramů na rok a osobu.  

Daňové umravňování strávníků není ojedinělé. V Japonsku, Dánsku, Finsku a Spojených státech zavedli daň z tučných pokrmů a doslazovaných nápojů už před lety.

Na Slovensku podobné zatížení nezdravého stravování zvažovali také, vláda premiéra Roberta Fica ale loni od záměru upustila.

Nově by se mohla přidat i Velká Británie. Tamní lékařská komora v červenci vyzvala zákonodárce, aby na přeslazované nápoje uvalili dvacetiprocentní daň a přispěli tak k boji s obezitou.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 58 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy