Švédové už euro pohřbívají. 60 procent ho nechce

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
15. 6. 2010 16:10
Oproti loňskému listopadu stoupl počet odpůrců společné měny o 18 procent
Švédský premiér Fredrik Reinfeldt: Referendum nebude.
Švédský premiér Fredrik Reinfeldt: Referendum nebude. | Foto: Reuters

Stockholm - Švédsko přestává kvůli prohlubující se zadluženosti zemí eurozóny důvěřovat ve společnou měnu, kterou dosud nepřijalo.

V květnovém průzkumu veřejného mínění se proti zavedení eura vyslovilo 60 procent Švédů, což je nejvíce od roku 1997, kdy se pravidelné průzkumy začaly konat.

Od loňského listopadu, kdy se statistický úřad dotazoval lidí naposledy, stoupl počet odpůrců eura o 18 procent. Tehdy se proti jeho přijetí vyslovilo 42 procent dotázaných.

Zatímco loni v listopadu souhlasilo s přijetím unijní měny 44 procent dotázaných, tedy téměř polovina, nyní kladně odpovědělo jen 28 procent Švédů.

Statistický úřad se telefonicky ptal celkem 9 035 lidí od 28. dubna do 30. května, tedy v době, kdy se obavy o rozpočet a dluhové problémy rozšířily napříč jižní Evropou.

Druhé referendum nebude

Znepokojení v eurozóně způsobilo, že se veřejná podpora přijetí eura ve Švédsku začala vytrácet. Švédové začali mít pocit, že i když jsou v oblasti eura stále ještě "outsideři", nyní jim to přináší výhody, píše agentura Reuters.

Stejný názor má i švédský ministr financí Anders Borg, který ale věří, že přijetí eura v budoucnu by mohlo být krokem dobrým směrem. Švédsko je členem Evropské unie od roku 1995. Před sedmi lety Švédové v referendu euro odmítli.

Hlavní politické strany země navíc vyloučily možnost, že by se během čtyřletého období následujícího po parlamentních volbách, které se uskuteční v září, konalo další referendum ohledně eura. Premiér Fredrik Reinfeldt také prohlásil, že by o novém referendu uvažoval jen tehdy, pokud by průzkum veřejného mínění ukázal, že lidé euro podporují.

Švédsko má nejmenší dluh

Severských zemí se finanční krize dotkla jen velmi málo ve srovnání s dalšími unijními členy. Dokonce se očekává, že se jejich rozpočty v roce 2012 vrátí k přebytku, i když krize v loňském roce zasáhla ekonomiky severských zemí nejvážněji od druhé světové války.

Foto: Aktuálně.cz

Jak předpovídá Evropská komise, švédský veřejný dluh letos dosáhne výše do 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což je nejnižší číslo v celé Unii a hluboko pod maximální hranicí tří procent, kterou EU svým členům stanovila. V následujících dvanácti měsících se navíc očekává další posílení švédské koruny vůči euru.

Ostatní unijní země jsou na tom v porovnání se Švédskem o mnoho hůře. Například Francie a Maďarsko předpokládají, že v tomto roce dosáhne schodek jejich státního rozpočtu až 8 procent HDP. Velká Británie předpovídá, že její státní deficit letos vystoupá dokonce na 12 procent HDP.

 

Právě se děje

Další zprávy