Chceme jen do Turecka, nic víc. Svědectví z hranice se Sýrií, kde uvízly tisíce lidí

Zahraničí Lékaři bez hranic, Zahraničí
Aktualizováno 12. 2. 2016 10:37
Desítky tisíc lidí v Sýrii utíkají před eskalujícím konfliktem v oblasti Azaz k turecké hranici, kde - často marně - hledají bezpečí. Aktuálně.cz přináší svědectví muže, který přímo na hranici pracuje. "I naši spolupracovníci museli společně se svými rodinami opustit vesnice a přidali se k prchajícím," popisuje Ahmed, spolupracovník Lékařů bez hranic (MSF). Pracuje jako manažer lékárny v tureckém příhraničním městě Kilis. Podílí se na dárcovském programu, jenž zásobuje více než patnáct nemocnic a zdravotnických center v Sýrii léky a zdravotnickými potřebami. Včetně nemocnice v Al Salamahu na severu oblasti Azaz. Tohle je jeho svědectví.
Syrská žena nese svůj majetek k hranici v Tureckem.
Syrská žena nese svůj majetek k hranici v Tureckem. | Foto: Reuters

Kilis (Turecko) / Azaz (Sýrie) - Desítky tisíc lidí prchají ze svých vesnic k hranicím. Někteří z nich se usadili poblíž naší nemocnice v Al Salamahu (na severu oblasti Azaz).

Nemají kde složit hlavu: mnoho z nich spalo první noc na ulici. Nemají přístup k toaletám ani k čisté vodě. Nedostává se jim žádné pomoci.

Ahmed, spolupracovník Lékařů bez hranic.
Ahmed, spolupracovník Lékařů bez hranic. | Foto: Lékaři bez hranic

Své domovy (v oblasti Azaz) museli opustit i naši spolupracovníci se svými rodinami a přidali se k lidem mířícím k turecké hranici. Utéct muselo přibližně padesát našich spolupracovníků s příbuznými, dočasně se usadili v Al Salamahu, nebo přebývají ve stanech v táboře u hranic.

První den jsme kvůli vysokému počtu přicházející lidí, kteří potřebovali pomoc, museli omezit ostatní aktivity v nemocnici.

Počet lidí na útěku nedokážu odhadnout. První den jsem na hraničním přechodu viděl nejméně pět set rodin - to jsou ovšem pouze ti, které jsem sám viděl. Slyšel jsem, že na neoficiálních přechodech jich je daleko více.

Boje v oblasti Azaz

Sýrie - Lékaři bez hranic

Těžké boje v oblasti Azaz na severu Sýrie vyhnaly z domovů desítky tisíc lidí. Zdravotnický systém je na pokraji kolapsu. Většina lidí na útěku přežívá mimo tábory pro vysídlené. V těch žijí desetitisíce těch, kteří před konfliktem uprchli už dříve. 

Několika vysídlených lidí jsem se ptal, jakou potřebují pomoc. "Nepřišli jsme, abychom přespávali ve stanech," odpovídali. "Chceme se jen dostat do Turecka." 

Těmto lidem se nedostává zdravotní péče, nemají ani adekvátní přístřeší. Je zde nedostatek stanů a i tam, kde nějaké jsou, je není možné postavit natolik rychle, aby sloužily takovému množství nově příchozích lidí.

Mnoho lidí, kteří předtím pracovali v lékárně nemocnice Lékařů bez hranic v Al Salamahu, nyní vypomáhá s logistikou  - zajišťují převoz léků a zdravotnických potřeb z bodu A do bodu B, protože právě to je teď potřeba.

Nedávno se nám v rámci našeho dárcovského programu povedlo zajistit dodávky do města Aleppo: poskytli jsme zásoby na tři měsíce pěti zdravotnickým střediskům, pěti stanicím první pomoci, deseti nemocnicím v Aleppu a třem nemocnicím na venkově. Naštěstí jsme to stihli dříve, než byla zablokovaná přístupová cesta.

Tábor Bab Al Núr na severu Sýrie. Před poslední vlnou bojů v Azazu hostil okolo 14 tisíc lidí. V posledních dnech jich k jeho branám dorazilo dalších 1300.
Tábor Bab Al Núr na severu Sýrie. Před poslední vlnou bojů v Azazu hostil okolo 14 tisíc lidí. V posledních dnech jich k jeho branám dorazilo dalších 1300. | Foto: Lékaři bez hranic

Turecká vláda uzavřela hranice pro všechny kromě (syrských) lékařů. Pohraniční stráž má seznam zdravotnického personálu a pouští ty, kteří jsou na něm uvedeni. Díky tomu se nám daří poskytovat zdravotní péči na syrské straně lidem, kteří ji potřebují.

 

Právě se děje

Další zprávy