Svědectví z revoluce: Střílejte lidi! Pak přijely bagry

Jakub Novák
10. 7. 2011 6:34
Výpovědi bývalých režimních ozbrojenců odhalují vládní praktiky v revoluční Sýrii
Demonstrace nekončí. Represe stejně tak.
Demonstrace nekončí. Represe stejně tak. | Foto: Reuters

Damašek - Jedinečná svědectví z těžko přístupné Sýrie, už týdny zmítané vlnou odporu proti totalitní vládě, se podařilo shromáždit lidskoprávní organizaci Human Rights Watch (HRW). Odpadlíci syrských bezpečnostních složek ve svých výpovědích mluví o rozkazech nadřízených střílet během protirežimních protestů neozbrojené demonstranty.

Bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních složek podle HRW museli zasahovat při masových protestech v Damašku, Homsu, Dará a dalších syrských městech.

Viníci i oběti

Kromě nekompromisního zatýkání a uvěznění mnoha stovek protestujících byli dezertéři svědky i aktéry střelby do mnoha z nich. Překvapení přišlo poté, co místo údajných narušitelů a teroristů narazili na neozbrojené demonstranty. Podle rozkazů však údajně přesto měli střílet - v případě neuposlechnutí hrozilo, že budou zastřeleni oni sami. Jeden z dezertérů to doložil výpovědí o důstojníkovi, který v Dará takto zastřelil své dva vojáky.

Předložená svědectví jsou tak dalším z důkazů, že úmrtí demonstrantů v Sýrii nejsou nešťastnými náhodami, ale úmyslnou snahou vedoucích činitelů režimu rozehnat protesty silou.

Mrtvé nakládaly bagry

Human Rights Watch se proto nyní snaží zatlačit na Radu bezpečnosti OSN, aby přitvrdila v postupu vůči režimu Bašára Assada, a donutila ho tak zastavit porušování lidských práv. Rada by podle organizace měla přijmout cílené sankce vůči osobám zodpovědným za krveprolití a embargo na dovoz zbraní do Sýrie. Proti původnímu prohlášení rady, namířenému proti postupu syrského režimu, však vystoupilo Rusko. Odmítly ho přijmout také JAR, Brazílie a Indie.

Jeden z bývalých členů bezpečnostních složek, nazývaných "mukhabaraté", popisuje průběh událostí z 19. dubna ve městě Homs. Zde se konalo jedno z největších shromáždění v zemi.

"Protestující se usadili na náměstí. Bylo nám řečeno, že je máme rozehnat, v případě potřeby i za použití násilí ... okolo půl čtvrté ráno jsme dostali rozkaz ke střelbě. Ta trvala asi půl hodiny a po ní zůstalo na náměstí mnoho mrtvých a zraněných. Za další půl hodinu přijely bagry vyzvednout a odvézt mrtvá těla - neznámo kam. Zranění skončili ve vojenské nemocnici v Homsu. Hasičské vozy poté začaly čistit náměstí."

Falešní teroristé

Bašár Assad. Doktor vládnoucí železnou pěstí.
Bašár Assad. Doktor vládnoucí železnou pěstí. | Foto: Reuters

Podobně znějí i výpovědi ostatních vojáků. Všem se prý jejich nadřízení snažili namluvit, že ve skutečnosti bojují s ozbrojenými gangy a teroristy placenými ze zahraničí - například bývalým libanonským předsedou vlády Saadem al-Harirím či Jeffrey Feltmanem, zástupcem amerického tajemníka pro blízkovýchodní záležitosti.

V některých výpovědích jsou popsána i rozsáhlá zatýkání a bití zatčených. Na seznamech hledaných byly údajně i šestnáctileté děti.

Rozsah akcí dobře ilustruje následující případ - během jediného dne došlo ve městě Banyas k pozatýkání asi 2,5 tisíce lidí. Ti byli převezeni a drženi na tamějším stadionu.

K nekontrolovanému zatýkání docházelo i na vysokoškolských kolejích - na přelomu dubna a května zatkly elitní jednotky ministerstva vnitra za den na dvě stě studentů univerzity v Aleppu. Ti byli předáni do rukou mukhabarátů - co se s nimi poté stalo, už voják nevěděl.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy