Švéd přežil dva měsíce pod sněhem v autě. Našli ho teď

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 2. 2012 17:05
Trosečníka objevili lidé, kteří projížděli kolem na skútrech

Stockholm -  I když evropská média v posledních dnech zaplňují povětšinou tragické informace o sněhové kalamitě, lavinách (například o zraněném nizozemském princi), přinesly noviny ve švédsku i příběh s dobrým koncem.

Jedná taková těžko uvěřitelná přišla v sobotu ze skandinávského tisku. Celé dva měsíce údajně přežil jistý Švéd ve sněhem zasypaném autě.

Když pro něj přijeli záchranáři, byl podchlazený a vychrtlý, napsala agentura DPA s odvoláním na deník Västerbottens Kuriren.

Živil se sněhem

Muž prý v tuhých mrazech v oblasti města Umea na severovýchodě Švédska přežil díky tomu, že v autě měl spacák a jedl sníh. Záchranářům, kteří pro něho přijeli, tvrdil, že na odlehlé lesní cestě uvízl 19. prosince.

Jeho zmizení nikdo nenahlásil policii. Policejní mluvčí v sobotu v rádiu SR řekl, že tvrzení muže uvězněného v autě se dá věřit, protože v okolí se nenašly žádné stopy. Cestu celou zimu nikdo neprotahoval.

Trosečníka objevili lidé, kteří projížděli kolem na skútrech. Teploty v okolí města Umea v posledních týdnech v noci klesaly i pod 30 stupňů Celsia. Nemocnice, v níž 45letý muž leží, uvedla, že na to, v jakých byl podmínkách, je v dobrém zdravotním stavu.

Nizozemský princ stále bojuje o život

Nizozemské království narozdíl od Švédska v sobotu žije spíš smutnějším zpravodajstvím. Člen královské rodiny, princ Johan Friso, je stále v ohrožení života poté, co ho zasypala lavina, když v rakouských Alpách lyžoval mimo sjezdovku.

Syna královny Beatrix v pátek odpoledne záchranáři převezli do univerzitní kliniky v Innsbrucku. Uvězněný pod lavinou strávil asi 20 minut. Rakouská televize ÖRF tvrdí, že má vážný úraz mozku. Média také spekulují, zda princ, i když je zkušeným lyžařem, jízdou mimo sjezdovku zbytečně neriskoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy