Svátek práce v Řecku: Zemi ochromila stávka v dopravě

ČTK ČTK
1. 5. 2013 7:28
Odbory vyzývají vládu, aby bojovala proti rostoucí nezaměstnanosti
Tím to nekončí, slibují odbory. Veřejnost má ale dopravních komplikací dost.
Tím to nekončí, slibují odbory. Veřejnost má ale dopravních komplikací dost. | Foto: Reuters

Atény - Řecko v rámci prvomájových oslav ochromila ráno stávka v hromadné dopravě, která se u lodních spojů a na železnicích protáhne na celý den.

Od 10 hodin se budou zejména v metropoli Aténách konat demonstrace, které svolaly dvě hlavní odborové centrály s cílem vyvinout nátlak na vládu, aby bojovala proti prohlubující se nezaměstnanosti.

Veškerá hromadná doprava v Aténách stojí do osmi hodin. Poté se ale rozjedou metro, autobusy, trolejbusy i tramvaje. Povrchová doprava se pak opět přeruší v osm večer.

Řecký parlament před třemi dny schválil nový soubor úsporných opatření, která počítají mimo jiné s bezprecedentním propouštěním tisíců státních zaměstnanců. Přijetí balíku bylo nutné k tomu, aby Atény dostaly další část mezinárodního záchranného úvěru v objemu 8,8 miliardy eur (asi 226 miliard Kč).

Hlasování předcházely demonstrace tisíců lidí před budovou parlamentu v Aténách.

Atény od poloviny roku 2010 obdržely ze záchranných úvěrů od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské unie už asi 200 miliard eur (asi 5,1 bilionu Kč). Do konce roku 2014 mají ještě dostat dalších zhruba 40 miliard eur.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy