Surová vražda bulharské novinářky: rozplétala citlivou kauzu, její smrt je varování

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 10. 2018 13:35
Bulharští investigativní novináři jsou přesvědčení, že vražda Viktorie Marinovové je varování pro další. Policie zatím neví, jestli souvisí s prací.
Viktoria Marinovová
Viktoria Marinovová | Foto: Reuters

Sofie - Tělo třicetileté bulharské novinářky našla policie v sobotu ve městě Ruse v parku nedaleko břehu Dunaje. Viktoria Marinovová byla uškrcena, neznámý pachatel jí také zasadil smrtelné rány do hlavy a některá místní média spekulují, že ji před smrtí také znásilnil.

Policie podle serveru BBC sdělila, že na místě činu kromě částí oděvů a klíčků od auta chyběl také její mobilní telefon.

Marinovová pracovala v místní televizi, kde se věnovala také investigativnímu vyšetřování podvodů s evropskými dotacemi.

Jestli vražda má souvislost s její prací, není jasné. Policie tento motiv zatím vyšetřuje jen jako jeden z mnoha možných scénářů.

Podle místních novinářů z investigativního serveru Bivol.bg je ale její smrt varováním. Viktoria Marinovová moderovala televizní pořad Detektor, do jehož prvního dílu odvysílaného 30. září si pozvala investigativní novináře, kteří se věnují rozkrádání evropských fondů v Bulharsku.

Vlastník serveru Asen Jordanov se nechal slyšet, že podle jeho informací jsou novináři zabývající se touto kauzou v nebezpečí. Varování podle něj přišlo poté, co informace o vyšetřování řekli veřejně ve vysílání Viktorie Marinovové.

"Viktoriina smrt, brutální způsob, jakým byla zavražděna, je poprava. Sloužit má jako příklad, je to něco jako varování," cituje ho televize Sky News.

Ostatní bulharští novináři jsou však opatrnější a čekají na výsledky policejního vyšetřování.

"Nedá se vyloučit, že byla zavražděná kvůli své práci," myslí si například Angel Petrov z deníku Dnevnik. "Je nesmírně lákavé se k tomuto motivu přiklonit, je tu příliš mnoho podivných náhod. Ale já bych byl velmi opatrný," řekl deníku Aktuálně.cz. "Bulharsko je zemí, kde panuje velmi vysoká kriminalita," připomněl.

Novináři, se kterými Marinovová v televizním vysílání mluvila, pracují na případu známém jako GPGate. Ten spočívá v podezření, že bulharské poradenské společnosti napojené na stavební skupinu GP ovlivňovaly veřejné zakázky s cílem získat evropské dotace ve výši několika stovek milionů bulharských levů (v přepočtu miliardy korun).

Zastrašování novinářů a vydírání ale nepatří v Bulharsku mezi běžné praktiky, tvrdí reportér Petrov. "Není k tomu důvod, bulharské sdělovací prostředky více než cokoliv jiného zpravidla využívají autocenzuru. Některé hlasy novinářů, kteří říkají, že jsou v ohrožení, nejsou vždy úplně důvěryhodné," popsal Petrov.

"Na druhou stranu jsou tu trollové, kteří vyhrožují. Ne novinářům, ale majitelům médií, a to na sociálních sítích," vysvětlil.

Viktoria Marinovová je už třetím novinářem, který byl za poslední rok na území Evropské unie zavražděn.

Loni v říjnu někdo nastražil výbušninu do auta maltské novinářky Daphne Caruanové Galiziové, zkraje letošního roku na Slovensku zastřelili mladého novináře Jána Kuciaka i s jeho snoubenkou přímo u nich doma. Slovenská policie nedávno podezřelé zatkla. Objednavatel vraždy je stále neznámý.

Video: Slovenská policie našla ženu, která objednala vraždu Jána Kuciaka

Zdá se, že policie má silné důkazy, kdy budeme znát skutečné zadavatele, ale nevíme. Překvapilo mě, že za vraždou stojí lidé, co tu žili s námi | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy