Surfař omylem šlápl na žraloka, který mu prokousl nohu

ČTK ČTK
31. 10. 2014 7:56
Dvacetiletý mladík seskočil z prkna do moře a ucítil prudkou bolest v noze. Dravec ho dvakrát kousl a pak zmizel.
Na žraloky černoploutvé je Zoo Hodonín náležitě pyšná. A není divu. Vždyť vedle Zoo Olomouc je v Unii českých a slovenských zoo jedinou, která tuto parybu chová.
Na žraloky černoploutvé je Zoo Hodonín náležitě pyšná. A není divu. Vždyť vedle Zoo Olomouc je v Unii českých a slovenských zoo jedinou, která tuto parybu chová. | Foto: Zoo Hodonin

Sydney - S hlubokými kousnutími na noze skončil australský závodní surfař, který u východního pobřeží státu šlápl na hlavu žraloka. Informoval o tom zpravodajský server The Times.

Dvacetiletý Ryan Hunt potřeboval zásah chirurga poté, co ho žralok napadl při surfování ve Wallabi Point, asi 260 kilometrů severně od Sydney. Hunt místní televizní stanici řekl, že sjel vlnu, dostal se k pobřeží a seskočil z prkna do vody hluboké asi po pás. V tu chvíli ucítil prudkou bolest v noze.

"Nejdřív jsem myslel, že je to kámen, ale pak se mi to zahryzlo do nohy," uvedl.

Povedlo se mu žraloka skopnout druhou nohou, ale dravec na něj znovu zaútočil, kousl ho a pak mu odplaval mezi nohama pryč. O jaký druh žraloka se jednalo, si prý v kalné vodě neměl šanci všimnout, ale odhadoval, že měl hlavu širokou asi 25 centimetrů.

Žraloci se ve vodách kolem Austrálie vyskytují běžně. Za poslední dvě desetiletí tu nicméně zaznamenali průměrně méně než dva smrtelné útoky žraloka na člověka ročně.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy