Summit: V prosinci má být vidět, že Afrika v migraci spolupracuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2016 23:30
Prezidenti a premiéři zemí EU dnes na summitu v Bruselu jednoznačně podpořili užší spolupráci EU s klíčovými africkými zeměmi při zvládání migrační krize. Summit zdůraznil potřebu řešit kořeny migrace a připomněl, že svou roli může sehrát vznikající Evropský vnější investiční plán, který by měl v příštích letech výrazně podpořit rozvoj afrického hospodářství. Přijaté závěry summitu zmiňují i nutnost další práce především v Řecku, kde by měly být zrychleny návraty migrantů zpět z Řecka do Turecka a členské země by měly poskytnout více odborníků i prostředků, aby Atény mohly situaci zvládnout.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes jednoznačně podpořili užší spolupráci EU s klíčovými africkými zeměmi při zvládání migrační krize, především v centrálním Středomoří. Plyne to ze závěrů nynějšího summitu EU k migrační problematice, které byly zveřejněny dnes večer.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová má na prosincovém summitu předložit konkrétní čísla, dokládající snížení počtů příchozích a vyšší počet návratů těch, kdo na azyl v unii právo nemají.

Závěry konstatují, že ke snížení počtů příchozích především z Afriky a jejich vyšším návratům je třeba ještě mnohé udělat. Unie k tomu bude moci využívat všechny své politiky a nástroje, včetně rozvojové pomoci a obchodu.

Summit připomněl, že situace ve východním Středomoří je stabilní v důsledku jarní dohody mezi EU a Tureckem, je však třeba její další uplatňování a také další podpora zemí na takzvané balkánské migrační trase.

Poté, co příjezdy lidí z Turecka do Řecka od dohody zásadním způsobem poklesly, dostala se do centra pozornosti EU opět trasa ze severu Afriky především k italským břehům.

Evropská komise a unijní diplomacie na vývoj reagovaly návrhem podřídit veškerou spolupráci s klíčovými státy v Africe podmínce jejich kooperace v migrační oblasti. S pěticí zemí - Mali, Nigerem, Nigérií, Senegalem a Etiopií - hodlá Unie uzavřít na míru šité dohody, které mají zajistit jejich větší ochotu přebírat zpět občany, ale také jim třeba pomoci s hospodářským rozvojem tak, aby z nich lidé nemuseli na cestu vyrážet.

Summit dnes tak zdůraznil potřebu řešit kořeny migrace a připomněl, že svou roli může sehrát vznikající Evropský vnější investiční plán, který by měl v příštích letech výrazně podpořit rozvoj afrického hospodářství. Summit vyzval členské země, aby potřebné návrhy odsouhlasily do konce letošního roku tak, aby mohla být v první polovině roku příštího nalezena shoda také s Evropským parlamentem.

Přijaté závěry ovšem zmiňují i nutnost další práce především v Řecku, kde by měly být zrychleny návraty migrantů zpět z Řecka do Turecka a členské země by měly poskytnout více odborníků i prostředků, aby Atény mohly situaci zvládnout.

Závěry připomínají i potřebu pokroku v ostatních částech dohody mezi EU a Tureckem, včetně otázky vízové liberalizace. V příštích několika týdnech by se měla posunout také unijní legislativa umožňující v případě potřeby bezvízové cestování jednodušším způsobem zastavit.

V textu je připomenuta také potřeba pokračovat v už dohodnutých přerozdělovacích programech, ovšem s připomínkou, že Slovensko a Maďarsko se kvůli kvótám na uprchlíky obrátily na unijní soud.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy