Summit: V prosinci má být vidět, že Afrika v migraci spolupracuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2016 23:30
Prezidenti a premiéři zemí EU dnes na summitu v Bruselu jednoznačně podpořili užší spolupráci EU s klíčovými africkými zeměmi při zvládání migrační krize. Summit zdůraznil potřebu řešit kořeny migrace a připomněl, že svou roli může sehrát vznikající Evropský vnější investiční plán, který by měl v příštích letech výrazně podpořit rozvoj afrického hospodářství. Přijaté závěry summitu zmiňují i nutnost další práce především v Řecku, kde by měly být zrychleny návraty migrantů zpět z Řecka do Turecka a členské země by měly poskytnout více odborníků i prostředků, aby Atény mohly situaci zvládnout.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes jednoznačně podpořili užší spolupráci EU s klíčovými africkými zeměmi při zvládání migrační krize, především v centrálním Středomoří. Plyne to ze závěrů nynějšího summitu EU k migrační problematice, které byly zveřejněny dnes večer.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová má na prosincovém summitu předložit konkrétní čísla, dokládající snížení počtů příchozích a vyšší počet návratů těch, kdo na azyl v unii právo nemají.

Závěry konstatují, že ke snížení počtů příchozích především z Afriky a jejich vyšším návratům je třeba ještě mnohé udělat. Unie k tomu bude moci využívat všechny své politiky a nástroje, včetně rozvojové pomoci a obchodu.

Summit připomněl, že situace ve východním Středomoří je stabilní v důsledku jarní dohody mezi EU a Tureckem, je však třeba její další uplatňování a také další podpora zemí na takzvané balkánské migrační trase.

Poté, co příjezdy lidí z Turecka do Řecka od dohody zásadním způsobem poklesly, dostala se do centra pozornosti EU opět trasa ze severu Afriky především k italským břehům.

Evropská komise a unijní diplomacie na vývoj reagovaly návrhem podřídit veškerou spolupráci s klíčovými státy v Africe podmínce jejich kooperace v migrační oblasti. S pěticí zemí - Mali, Nigerem, Nigérií, Senegalem a Etiopií - hodlá Unie uzavřít na míru šité dohody, které mají zajistit jejich větší ochotu přebírat zpět občany, ale také jim třeba pomoci s hospodářským rozvojem tak, aby z nich lidé nemuseli na cestu vyrážet.

Summit dnes tak zdůraznil potřebu řešit kořeny migrace a připomněl, že svou roli může sehrát vznikající Evropský vnější investiční plán, který by měl v příštích letech výrazně podpořit rozvoj afrického hospodářství. Summit vyzval členské země, aby potřebné návrhy odsouhlasily do konce letošního roku tak, aby mohla být v první polovině roku příštího nalezena shoda také s Evropským parlamentem.

Přijaté závěry ovšem zmiňují i nutnost další práce především v Řecku, kde by měly být zrychleny návraty migrantů zpět z Řecka do Turecka a členské země by měly poskytnout více odborníků i prostředků, aby Atény mohly situaci zvládnout.

Závěry připomínají i potřebu pokroku v ostatních částech dohody mezi EU a Tureckem, včetně otázky vízové liberalizace. V příštích několika týdnech by se měla posunout také unijní legislativa umožňující v případě potřeby bezvízové cestování jednodušším způsobem zastavit.

V textu je připomenuta také potřeba pokračovat v už dohodnutých přerozdělovacích programech, ovšem s připomínkou, že Slovensko a Maďarsko se kvůli kvótám na uprchlíky obrátily na unijní soud.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy