Summit zažehl krizi. Putin se pohádal s Merkelovou o chladnokrevné vraždě v Berlíně

Martin Novák Martin Novák
10. 12. 2019 19:00
Pondělní summit v Paříži se sice konal kvůli Ukrajině a první schůzce jejího prezidenta Volodymyra Zelenského s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Válku na Donbasu a řešení sporů o dodávky ruského plynu přes Ukrajinu ale zastínilo jiné téma. Diplomatický konflikt mezi Moskvou a Berlínem.
Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron a prezident Ruska Vladimir Putin na summitu ve Francii.
Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron a prezident Ruska Vladimir Putin na summitu ve Francii. | Foto: Reuters

Tři dny před summitem německá vláda vyhostila dva ruské diplomaty s odůvodněním, že ruské úřady nedostatečně spolupracují na vyšetřování srpnové vraždy Gruzínce Zelimchana Changošviliho.

Ten žil v Německu v exilu a v minulosti bojoval na straně čečenských separatistů proti ruské armádě. Němečtí policisté krátce po činu zadrželi podezřelého. Měl u sebe falešný ruský pas. Vyšetřování ukázalo, že jde o Vadima Krasnikova, který byl v minulosti v Rusku stíhán kvůli podezření z vraždy, ale později bylo obvinění proti němu staženo.

Berlín má podezření, že za vraždou stojí ruský stát a že Krasnikova naverbovala na provedení akce tajná služba. Putin na tiskové konferenci v Paříži dal najevo, že takový postoj se mu nelíbí. "Nevím, co se tam stalo. Bavíme se o zločineckém prostředí a tam je možné ledacos," prohlásil ruský prezident.

Zavražděného Gruzínce označil za vraha s rukama od krve, protože se prý podílel na atentátu v moskevském metru v roce 2010. Tehdy se odpálily ve vagonech dvě sebevražedné atentátnice a připravily o život čtyřicet lidí.

Vladimir Putin také varoval, že některé německé diplomaty čeká reciproční odchod z Moskvy. "V těchto případech existují nepsané zákony. Vyhostíte naše diplomaty, my vyhostíme vaše," řekl.

Pas na jméno Sokolov

Časopis Der Spiegel s odvoláním na své zdroje napsal, že jde o vážnou krizi mezi Moskvou a Berlínem. Merkelová na summitu řekla, že očekává spolupráci ruské strany ve vyšetřování. Putin zase kancléřce vyčetl, že Gruzínce, hledaného v Rusku kvůli spáchání vážných zločinů, Německo nevydalo.

Německo nyní čeká na prošetření okolností berlínské vraždy a obžalobu možného pachatele. "Zatím jde jen o podezření. Nic více, nic méně," uvedla spolková kancléřka Merkelová.

"Pokud bude pohromadě dostatek důkazů o tom, že jde o státem naplánovanou vraždu, bude to skandál a Německo musí vyvodit důsledky. Studená válka neskončila, naopak jsme svědky aktivit tajných služeb jako nikdy předtím. Musíme ale mít jasné důkazy, než něco podnikneme," řekl rozhlasové stanici Deutsche Welle poslanec německého Bundestagu Konstantin von Notz za stranu Zelených.

Pachatele, který čtyřicetiletého Gruzínce střelil v parku do hlavy, zadržela policie nedaleko místa činu. Zbraň hodil do řeky a pokusil se ujet na kole. Pas měl na jméno Vadim Sokolov.

O podílu ruských oficiálních míst na vraždách lidí, kteří z Ruska uprchli, se spekuluje od loňského pokusu otrávit v jihoanglickém Salisbury bývalého ruského špiona Sergeje Skripala. Britští vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že se ho pokusili jedem novičok zavraždit dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy