Sudetští Němci spílají na srazu v Bavorsku Čechům

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 5. 2009 16:12
Benešovy dekrety jsou křivda, opakují
Odsun vnímají potomci sudetských Němců jako křivdu
Odsun vnímají potomci sudetských Němců jako křivdu | Foto: Vojenský historický archiv

Augsburg - V Bavorském Augsburgu probíhá 60. ročník Sudetoněmeckého srazu. A Němci opět spílají Česku za neschopnost distancovat se od údajných aktů zvůle v minulosti.

Bavorská ministryně sociálních věcí Christine Haderthauerová poválečný odsun na základě takzvaných Benešových dekretů označila za katastrofu, která zasáhla německý národ.

Někdejší německá menšina v Československu, čítající dnes podle sudetoněmeckých údajů i s pozdějšími generacemi čtyři miliony lidí, dodnes cítí poválečný odsun jako akt bezpráví.

"Češi dosud nenašli sílu zříci se těchto aktů zvůle," kritizoval předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franz Pany s poukazem na údajný teror, na zbavení občanských práv a na vysídlení, které po 2. světové válce zažili českoslovenští Němci.

"Označovat ještě dnes Benešovy dekrety a nelidský amnestijní zákon za integrální součásti národního právního systému je ranou do tváře každému, pro něhož něco znamenají právo a spravedlnost," řekl.

Český premiér se omluvil

Zároveň vyjádřil naději, že pocit evropské sounáležitosti, který chtějí Němci po rozšíření schengenského prostoru sdílet s Čechy, povede k překonání "agresivních nacionalismů" a že bude překonána "neblahá teorie o kolektivní vině sudetských Němců za Hitlerovy zločiny".

Dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše zbavení občanských práv, vyvlastnění a odsun po druhé světové válce legitimizovaly. Takzvaný amnestijní zákon z května 1946 v Československu umožnil promíjet excesy provázející poválečné vysídlování třímilionové německé národnostní skupiny.

Sudetští Němci jako každoročně na sraz českého premiéra pozvali. Poté, co loni poprvé dostali alespoň omluvnou odpověď od Topolánka, letos za pozvání poděkoval i Topolánkův nástupce v čele vlády Jan Fischer.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Inter nedokázal překonat Miranteho, s AS remizoval 0:0

Fotbalisté Interu Milán remizovali v 15. kole italské ligy s AS Řím 0:0 a v čele tabulky mají dvoubodový náskok před mistrovským Juventusem. Ten nastoupí proti Laziu v sobotu. Inter, soupeř pražské Slavie v Lize mistrů, bodoval v Serii A poosmé za sebou.

Inter měl převahu a řadu šancí, ale pokaždé narazil na brankáře hostů Antonia Miranteho. Šestatřicetiletý gólman v sedmé minutě nedovolil skórovat Romeluovi Lukakuovi, v závěru prvního poločasu Marcelo Brozovič římskou branku přestřelil. Mirante pak na začátku druhé půle zneškodnil i střelu Matíase Vecina, neprosadil se ani Lautaro Martínez.

Před zápasem vyvolal velké pozdvižení deník Corriere dello Sport, který dal na první straně k fotografiím hráčů tmavé pleti Chrise Smallinga z AS a Lukakua titulek "Black Friday". List byl obviněn z rasismu, jeho představitelé nicméně na tomto spojení nic špatného neshledali.

Další zprávy