reklama
 
 

Ženy v Súdánu dostaly trest za to, že si oblékly na večírek kalhoty. Je to nemravné, řekl soud

10. 12. 2017 15:43
Ženy za své oblečení dostaly pokutu a nařízený trest ve formě čtyřiceti ran bičem. Zákon ve většinově muslimském Súdánu ženám zakazuje nošení kalhot i krátkých sukní.

Chartúm - Nedaleko Chartúmu, hlavního města Súdánu, bylo tento týden obviněno čtyřiadvacet žen z neslušného chování za to, že si na soukromý večírek vzaly kalhoty. Súdánská policie udělala na středečním setkání razii.

Ženy za své oblečení dostaly pokutu a nařízený trest ve formě čtyřiceti ran bičem, napsala britská BBC.

Zákon ve většinově muslimském Súdánu ženám zakazuje nošení kalhot, kraťasů a krátkých, úzkých sukní. Tradičním ženským oděvem jsou dlouhé volné šaty.

Podle aktivistů pro lidská práva jsou každý rok zatčeny a zbičovány tisíce Súdánek za to, že chodí "nevhodně oblékány". Zákony navíc podle BBC mohou být uplatňovány svévolně.

Amira Osmanová řekla Rádiu Dabanga, vysílající na krátkých vlnách v západním Súdánu, že zákon porušuje práva žen. "Dívky byly zatčeny za nošení kalhot, přestože získaly povolení od úřadů," popsala Osmanová.

Súdánský trestní zákon považuje za neslušné činy na veřejnosti nošení obscénního oblečení nebo obecné obtěžování veřejnosti.

Podobný trest jako dívky dostala v roce 2009 novinářka a někdejší pracovnice OSN Lubna al-Husseinová za to, že odmítla zaplatit pokutu za nošení volných kalhot na veřejnosti. Aktivistka byla poslána do vězení a její případ tehdy vyvolal vlnu protestů.

autor: Zahraničí | 10. 12. 2017 15:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama