Súdánská armáda nepřestala v Dárfúru útočit, tvrdí OSN

Reuters Zdeněk Mihalco, Reuters
27. 11. 2008 13:15
Vojenské operace vlády prý pokračují navzdory ohlášenému příměří
Z vypalování vesnic a válečných zločinů jsou obviňovány vládní milice i povstalecké skupiny
Z vypalování vesnic a válečných zločinů jsou obviňovány vládní milice i povstalecké skupiny | Foto: Reuters

Chartúm - Před dvěma týdny vyhlásil súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír okamžité příměří v regionu Dárfúr a oznámil záměr odzbrojit vládou podporované milice.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun nyní oznámil, že vládní vojenské operace v Dárfúru navzdory ohlášenému příměří pokračují, a vyzval všechny strany k ukončení konfliktu.

V důsledku občanské války v Dárfúru zahynulo během posledních takřka šesti let podle různých odhadů 200 až 450 tisíc lidí, asi 2 až 2,5 milionu lidí uteklo ze svých domovů.

OSN si stěžuje na nedostatečné zázemí

Mírové jednotky OSN prošetřily zprávy o údajném leteckém útoku vlády v noci na 22. listopadu. "(Mírové sbory) potvrdily očividné známky leteckého útoku včetně čtyř kráterů vytvořených bombardováním a nevybuchlé munice," stojí v prohlášení kanceláře šéfa OSN, ve kterém generální tajemník vyjádřil své "znepokojení nad tím, že vojenská aktivita vlády pokračuje".

K útoku došlo v oblasti Abu Dangal v jižní části Dárfúru.

OSN tvrdí: Vlády neposkytují dostatečné zázemí pro mírovou misi
OSN tvrdí: Vlády neposkytují dostatečné zázemí pro mírovou misi | Foto: Reuters
  

K prohlášení šéfa OSN dochází v době, kdy vedení mírové mise Spojených národů v Dárfúru opakovaně varovalo, že jim členské státy světové organizace neposkytují dostatečné zázemí.

Společná mise Africké unie a OSN má nyní v oblasti velikosti Francie 12 tisíc členů. Přitom původní plán počítal s 26 tisíci příslušníků společné mírové mise.

Velitel mírových jednotek Emmanuel Kerenzi prohlásil, že mise má stále nedostatek vozů, helikoptér a dalšího materiálu.

O helikoptéry požádal před rokem generální tajemník OSN také českou vládu. Za neposkytnutí vrtulníků následně Česko kritizovala ve společné zprávě koalice mezinárodních nevládních organizací, podle kterých má vláda k dispozici helikoptér dostatek.

Podle vyjádření ministerstva zahraničí se Česko soustředí na operace NATO v Afghánistánu a další armádní vrtulníky nejsou akceschopné.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

Další zprávy