Zůstane ve vězení, odmítl ministr propuštění Súdánky

ČTK ČTK
1. 6. 2014 15:45
Miriam Ibrahimová byla odsouzena k trestu smrti za smilstvo a odpadlictví.
Daniel Wani a Mariam Ibrahimová na svatební fotografii z roku 2011.
Daniel Wani a Mariam Ibrahimová na svatební fotografii z roku 2011. | Foto:

Chartúm - Súdánský ministr zahraničí popřel zprávy o tom, že by měla být žena odsouzená k trestu smrti za konverzi ke křesťanství propuštěna. O údajném brzkém osvobození nic neví ani její manžel, napsaly zpravodajské weby BBC a CNN.

V sobotu přitom podle agenturních zpráv zástupce súdánského ministerstva zahraničí oznámil, že žena bude v nadcházejících dnech volná.

Mluvčí ministerstva ale v neděli prohlásil, že mu žádné plány o sedmadvacetileté Miriam Ibrahimové (některé zdroje ji uvádějí pod jménem Ishagová - pozn. red.) nejsou známy. Zdůraznil, že se z vězení může dostat, pouze pokud uspěje s odvoláním před soudem.

"Žádný súdánský ani zahraniční zprostředkovatel mě ohledně propuštění mé ženy nekontaktoval," uvedl také Daniel Wani, manžel Ibrahimové. Informace se k němu prý dostala jen prostřednictvím médií a považuje ji za fámu. "Počkám na odvolání, které podal můj právník, a budu doufat, že moje žena bude osvobozena," dodal Wani.

Návrat k islámu odmítla

Nad Ibrahimovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost se vrátit k islámu, což ale odmítla.

Kvůli jejímu těhotenství byl výkon trestu oběšením odložen o dva roky, aby se mohla starat o novorozené dítě. V úterý porodila ve vězení holčičku. Při porodu prý byla spoutána řetězy.

Miriam se narodila v rodině muslimského otce. Na svou obhajobu prohlásila, že ji matka vychovala jako ortodoxní křesťanku, neboť otec s nimi údajně nežil. Zatčena byla již v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo neuznává její sňatek s křesťanem za právoplatný.

Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Od února je s ní v cele i její první dítě - dvacetiměsíční syn. Podle otce však pobyt za mřížemi velmi špatně snáší. Wani se však o svého syna jako křesťan starat nesmí.

Barbarský rozsudek

Velvyslanectví západních zemí a ochránci lidských práv rozsudek nad Ibrahimovou kritizovali.

Naposledy britský premiér David Cameron vyzval súdánské úřady k zrušení rozsudku, který označil za barbarský. Předtím se proti rozsudku postavily rozhodně také USA a Francie.

Pod petici organizace Amnesty International žádající jeho zrušení se podepsalo na 660 tisíc lidí. Súdán ochránce lidských práv na své území od roku 2005 nepouští.

Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy