Súdán: krize zažehnána, politici se shodli na referendu

hp
14. 12. 2009 15:15
Referendum o nezávislosti jihu Súdánu by se mělo konat v roce 2011
Mapa Súdánu. Ilustrační foto.
Mapa Súdánu. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Chartúm - Súdánští politici se s vedením částečně autonomní oblasti na jihu země dohodli na termínu konání referenda o nezávislosti. To bylo hlavním tématem jednání mezi současným prezidentem Omarem al-Bašírem a jihosúdánskou opoziční stranou SPLM.

Kvůli požadavku referenda a reformy volebního hlasování se v nedávných dnech střetli v Chartúmu státní policisté s protestujícími, kteří tak chtěli demonstrací podpořit jihosúdánskou opozici.

Možnost referenda o nezávislosti a reforma volebního systému přitom byly podmínkou podepsání mírové smlouvy v roce 2005 mezi severem a jihem země, která ukončila dvaadvacet let trvající občanskou válku.

Súdánské úřady ale dnes oznámily, že se dohodly nejen na termínu konání referenda, ale i na poměru hlasů a volební účasti potřebné k tomu, aby výsledky referenda byly platné.

"S podepsáním této dohody oznamujeme, že krize mezi dvěma partnery končí," prohlásil na tiskové konferenci v Chartúmu generální tajemník opoziční strany SPLM Pagan Amum, kterého během nedávného incidentu zadržela policie ve snaze zabránit konání demonstrace.

Všechny detaily ohledně konání referenda, které je naplánované na rok 2011, ale ještě nebyly zveřejněny, protože obě strany je musí nejdříve probrat v rámci stranického kolegia.

Jak ale řekl pro BBC jeden z vedoucích politiků opoziční SPLM, pro vyhlášení nezávislosti by bylo zapotřebí více než padesát procent hlasů. Bližší informace o podmínkách referenda podle něj ale budou brzy zveřejněny.

Dohoda mezi oběma stranami by tak, zdá se, mohla zklidnit napětí mezi jihem a severem Súdánu. Podle BBC je ale mír v zemi zatím stále nejistý.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy