Sucho v Kalifornii pomohlo vyřešit záhadu, jezero po 56 letech odkrylo vrak letadla

ČTK ČTK
16. 6. 2021 8:37
Kalifornii sužuje vážné sucho, kvůli němuž výrazně klesají hladiny tamních jezer. Díky úbytku vody v jezeře Folsom poblíž státního hlavního města Sacramento se však podařilo objevit vrak letadla, které tam podle expertů zřejmě dopadlo při dosud nevyjasněné havárii v 60. letech minulého století. Informoval o tom server BBC.
Jezero Folsom zasažené suchem.
Jezero Folsom zasažené suchem. | Foto: Twitter NWS Sacramento

Soukromá společnost prováděla v jezeře podvodní průzkum, při němž narazila na vrak malého motorového letadla nedaleko nejhlubšího místa v jezeře. Nízká hladina vody umožnila pořídit snímky vrtule a zádě letadla.

"Viděl jsem něco, co nebylo normální," řekl místní zpravodajské stanici zaměstnanec firmy. Na neznámý objekt pracovníci nejprve narazili při využití sonaru.

Nalezený stroj odpovídá popisu letadla Piper Comanche 250, které se v oblasti ztratilo na začátku roku 1965. Při nehodě zemřeli všichni čtyři lidé na palubě. Tělo pilota se podařilo najít, ostatky tří cestujících však úřady nikdy nenalezly, ačkoliv pátrání oficiálně pokračovalo až do roku 2014.

Místní policie nyní musí rozhodnout, zda nechá vrak ze dna jezera vyzvednout. Médiím však sdělila, že kvůli nálezu nezahájila žádné vyšetřování.

Hladina jezera Folsom se nyní nachází na 38 procentech normální kapacity v důsledku dlouhotrvajícího sucha, které sužuje celý stát. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom minulý týden vyhlásil kvůli nedostatku vody stav nouze ve 41 z celkových 58 okresů ve státu, včetně tří, které obklopují jezero Folsom.

Kalifornie se potýká s nedostatkem vody dlouhodobě. Úřady se letos obávají dalšího suchého léta, které by mohlo přinést zničující sezónu požárů. Ta loňská byla zatím nejničivější v historii státu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Maloobchodní tržby v červnu stouply o 7,1 procenta, Češi nakupovali hlavně elektroniku nebo kosmetiku

Maloobchodní tržby v červnu meziročně stouply po očištění o kalendářní vlivy o 7,1 procenta. Je to podobný výsledek jako v předchozích měsících. V dubnu byl růst po revizi 7,2 procenta, v květnu 7,3 procenta. Pomohlo rozvolnění protiepidemických opatření. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o 0,6 procenta.

Vzhledem ke zlepšení epidemické situace a menšímu počtu koronavirových nákaz mohly být v červnu otevřené všechny obchody. "Růst byl přitom zaznamenán ve všech hlavních sortimentních skupinách," uvedla ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková.

Dvouciferný růst tržeb měly v červnu prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením, s kosmetickým a hygienickým zbožím a s oděvy a obuví. Také internetové obchody si udržely dvouciferný růst.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy