Obama: Proč se mám omlouvat za vrácení vojáka rodičům?

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2014 22:56
Bergdahl měl ve stanu nechal vzkaz, že se vzdává amerického občanství a vydává se hledat Tálibán.
Afghánský Tálibán před pár dny propustil na svobodu amerického seržanta Bowea Bergdahla. Po pěti letech v zajetí byl vyměněn za pět tálibů. Nyní radikálové zveřejnili video z předávky. | Video:

Washington - Zajatý americký voják Bowe Bergdahl, který byl v Afghánistánu vyměněn za pět tálibánců, se údajně chtěl vzdát občanství Spojených států.

Podle vojáků, kteří s ním v provincii Paktíka sloužili, to napsal ve vzkazu, jejž zanechal ve svém stanu, než zmizel. 

Bowe Bergdahl v zajetí.
Bowe Bergdahl v zajetí. | Foto: Reuters

Podle nejmenovaného armádního představitele, kterého citovala americká televize Fox News, četař navíc psal o svém rozčarování z armády a naznačil, že chce najít Tálibán.

Bývalý velitel Bergdahlovy jednotky Evan Buetow navíc televizní stanici CNN popsal, že po vojákově zmizení začaly být útoky na jejich základnu ze strany Tálibánu mnohem častější a přesnější. Prý se proto začali obávat, že zmizelý voják mohl předat informace nepříteli, ať již pod nátlakem, či dobrovolně.

Hledal překladatele

Při rádiovém odposlechu zachytili údajně také konverzaci, ve které Afghánci v nedaleké vesnici mluvili o americkém vojákovi hledajícím anglicky mluvícího člověka, aby mohl komunikovat s Tálibánem.

Bowe Bergdahl na archivním snímku americké armády.
Bowe Bergdahl na archivním snímku americké armády. | Foto: Reuters

"Slyšel jsem to přímo z úst tlumočníka, jenž to zaznamenal při odposlechu. Tento příběh je o mnoha dalších věcech než jen o vojákovi, který odešel," dodal Buetow.

Podle jiného z vojáků Bergdahl psal domů o touze začít nový život. V e-mailech svým rodičům a v konverzacích s ostatními vojáky údajně kritizoval Ameriku i armádu. "Stydím se za to, že jsem Američan," napsal prý svému otci.

Zrušené oslavy

Také proto se vedení vojákova rodného města Hailey v Idahu rozhodlo zrušit plánované slavnostní uvítání.

Oslavy nebudou.
Oslavy nebudou. | Foto: Reuters

Bergdahl se nyní zotavuje v americké vojenské nemocnici v Německu.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner volá po zahájení kongresového vyšetřování celého případu.  

Ministr spravedlnosti Chuck Hagel ale rozhodnutí Bílého domu brání s tím, že Pentagon situaci vyhodnotil tak, že je zajatý voják v přímém ohrožení života, a bylo třeba jednat okamžitě, bez porady s Kongresem.

Obama: Zajistili jsme návrat syna k rodičům. Proč se omlouvat?

Obama dnes reagoval na kritiku ze strany republikánských i části demokratických kongresmanů, kterým se nelíbí, že je Bílý dům o průběhu osvobozovací akce neinformoval, a že za Bergdahlovo osvobození zaplatily USA příliš vysokou cenu.

"Uviděli jsme příležitost a chopili se jí... Nehodlám se vůbec nijak omlouvat za to, že jsme zajistili návrat mladého muže k jeho rodičům," pronesl dnes Obama po setkání s britským premiérem Davidem Cameronem.

Tři nejmenovaní kongresmani ve čtvrtek agentuře AP řekli, že se jim od Obamových lidí dostalo vysvětlení, proč Kongres o akci nevěděl. Taliban prý pohrozil, že pokud informace o výměně pronikne na veřejnost, Bergdahla zabije, a proto Bílý dům zprávy o plánu nešířil.

Šéf Pentagonu stanici BBC řekl, že akci nešlo odkládat, protože "jeho (Bergdahlův) život a zdraví byly v ohrožení". Bílý dům byl podle Hagela v názoru na výměnu za pětici islamistických radikálů jednotný.

Bergdal se nyní zotavuje v americké vojenské nemocnici v Německu. Podle dnešního vyjádření Pentagonu se jeho stav zlepšuje a komunikuje se zdravotnickým personálem. Se svými blízkými však podle mluvčího ministerstva obrany Stevea Warrena dosud nemluvil. Není jasné, kdy bude moci být převezen do USA, dodal mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy