Studie: Ženám z arabského světa se nejhůř žije v Egyptě

ČTK Michal Žák ČTK, Michal Žák
12. 11. 2013 19:55
Nejlépe se naopak mají obyvatelky Komorských ostrovů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Takzvané arabské jaro Egypťankám nepřineslo změnu, v níž zřejmě doufaly. Je tomu právě naopak, ukázalo srovnání, jež si nechala ve 22 arabských zemích vypracovat agentura Reuters.

"Ženy potřebují dvojí revoluci - jednu proti diktátorům, kteří zničili státy, a druhou proti jedovatému mísení kultury s náboženstvím, které ničí životy žen," je přesvědčena novinářka Muna Tahávíová.

Pokud jde o dodržování práv žen, je na tom Egypt v arabském světě vůbec nejhůře.

Nejlépe z ankety nadace Thomson Reuters naopak vyšly ženy žijící na Komorách, kde zastávají například pětinu vládních úřadů a po rozvodu jim zůstává majetek i dům. Za Komorami se pak umístil Omán, Kuvajt, Jordánsko a Katar.

330 oslovených specialistů

V průzkumu nadace Thomson Reuters odpovídalo přes 330 specialistů na srovnání situace mužů a žen. Dotazy byly sestaveny s ohledem na hledisko Výboru OSN pro odstranění diskriminace žen (CEDAW), k němuž se připojilo 19 arabských států. Posuzovala se míra násilí, jemuž jsou ženy ze zemí Ligy arabských států vystaveny, postavení žen v rodině, politice a ekonomice a jejich integrace do společnosti.

Pády diktátorů...

Po pádu režimu Husního Mubaraka vzrostl vliv islamistů, revolta navíc zanesla do společností konflikt, nestabilitu a přesuny obyvatel.

Na špatnou situaci Egypťanek upozornila už dubnová zpráva OSN, podle níž je sexuálnímu obtěžování vystaveno přes 99 procent tamních žen.

Organizace Human Rights Watch pro změnu tvrdí, že 91 procent žen, jež se účastnily protestů proti (nyní již svrženému) prezidentovi Muhammadovi Mursímu na káhirském náměstí Tahrír, bylo buď znásilněno, nebo sexuálně napadeno.

Rozšířeny jsou vynucené sňatky nebo prodávání žen do manželství. "Na okrajích Káhiry i jinde v Egyptě existují celé vesnice, jejichž ekonomika stojí na prodeji žen do vynucených sňatků," tvrdí Zahra Radwanová z americké organizace Global Fund for Women.

Znetvoření genitálií se podle údajů UNICEF týká 91 procent Egypťanek. Předčí ho pouze Džibutsko.

... zlepšení nepřinesly

Jen o trochu lépe jsou na tom ženy v Iráku, kde se situace rovněž zhoršila po svržení bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Nestabilita a dlouhý konflikt přinesly zvýšení negramotnosti a také rozšíření prostituce. Desetina žen pak v bojích přišla o manžela.

Saúdská Arábie je sice na žebříčku třetí nejhorší, ale přitom se tam situace žen poněkud lepší. Jsou zapojeny do poradního sboru, který radí králi, a začíná se hovořit o reformách. Nedávno se do médií dostal boj Saúdských Arabek o právo řídit automobil.

Poukazuje se na dodržování systému opatrovnictví, v němž ženy potřebují souhlas muže k vycestování do ciziny, otevření bankovního konta nebo i k zápisu na univerzitu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy