Studie prokázala, jak trpí mozek podvyživených dětí

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
28. 5. 2013 12:15
Investice do výživy je nejlepší cestou k prosperitě, píše Save the Children
Foto: Reuters

Londýn - Vzdělání každého čtvrtého dítěte na světě je ohroženo chronickou podvýživou.

Podvýživa v prvních 1000 dnech (od početí do druhých narozenin) má zničující dopad na budoucí potenciál dítěte, uvádí studie britské charity Save the Children.

Nedostatek pestré stravy v prvních dvou letech života podle ní způsobuje nejen to, že jedinci jsou v dospělosti menší a slabší, ale brání i vývoji mozku. To v důsledku vede k tomu, že děti posléze nejsou schopny učit se číst, psát a počítat.

Autoři studie Food for Thought sledovali tisíce případů v Etiopii, Indii, Peru a Vietnamu. A dospěli k tomu, že osmileté podvyživené dítě dělá při čtení o 19 % více chyb než jeho správně živený vrstevník.

"Špatná výživa ohrožuje čtenářskou a matematickou gramotnost v rozvojových zemích a je rovněž obrovskou překážkou v boji s dětskou úmrtností," vysvětluje šéfka operačního týmu charity Jasmine Whitbreadová.

"Čtvrtinu dětí na světě sužují dopady chronické podvýživy a ohrožují miliony mladých životů."

Tak Somálsko sužoval hladomor:

Jídlem k prosperitě

Save the Children uvádí, že ačkoliv jsou nutriční programy jednou z nejúčinnějších forem, jak zajistit rozvoj zemí třetího světa, míří na ně jen 0,3 procenta všech financí.

Jakoukoliv současnou investicí si můžeme předplatit budoucí prosperitu, upozorňuje zpráva.

Kvůli neschopnosti přečíst jednoduché věty (Mám rád psy) či vypočítat prosté příklady (Kolik je 8 minus 3?) globální ekonomika podle Britů přichází ročně až o 82 miliard liber, tedy v přepočtu bezmála 2,5 bilionu korun.

Zpráva přichází jen deset dnů předtím, než se v Londýně uskuteční summit věnující se právě problematice hladu ve světě. Na podvýživu by se podle neziskovky měli zaměřit rovněž vůdci nejvyspělejších světových ekonomik. Nejbližší summit G8 hostí příští měsíc Severní Irsko.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy