Studie prokázala, jak trpí mozek podvyživených dětí

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
28. 5. 2013 12:15
Investice do výživy je nejlepší cestou k prosperitě, píše Save the Children
Foto: Reuters

Londýn - Vzdělání každého čtvrtého dítěte na světě je ohroženo chronickou podvýživou.

Podvýživa v prvních 1000 dnech (od početí do druhých narozenin) má zničující dopad na budoucí potenciál dítěte, uvádí studie britské charity Save the Children.

Nedostatek pestré stravy v prvních dvou letech života podle ní způsobuje nejen to, že jedinci jsou v dospělosti menší a slabší, ale brání i vývoji mozku. To v důsledku vede k tomu, že děti posléze nejsou schopny učit se číst, psát a počítat.

Autoři studie Food for Thought sledovali tisíce případů v Etiopii, Indii, Peru a Vietnamu. A dospěli k tomu, že osmileté podvyživené dítě dělá při čtení o 19 % více chyb než jeho správně živený vrstevník.

"Špatná výživa ohrožuje čtenářskou a matematickou gramotnost v rozvojových zemích a je rovněž obrovskou překážkou v boji s dětskou úmrtností," vysvětluje šéfka operačního týmu charity Jasmine Whitbreadová.

"Čtvrtinu dětí na světě sužují dopady chronické podvýživy a ohrožují miliony mladých životů."

Tak Somálsko sužoval hladomor:

Jídlem k prosperitě

Save the Children uvádí, že ačkoliv jsou nutriční programy jednou z nejúčinnějších forem, jak zajistit rozvoj zemí třetího světa, míří na ně jen 0,3 procenta všech financí.

Jakoukoliv současnou investicí si můžeme předplatit budoucí prosperitu, upozorňuje zpráva.

Kvůli neschopnosti přečíst jednoduché věty (Mám rád psy) či vypočítat prosté příklady (Kolik je 8 minus 3?) globální ekonomika podle Britů přichází ročně až o 82 miliard liber, tedy v přepočtu bezmála 2,5 bilionu korun.

Zpráva přichází jen deset dnů předtím, než se v Londýně uskuteční summit věnující se právě problematice hladu ve světě. Na podvýživu by se podle neziskovky měli zaměřit rovněž vůdci nejvyspělejších světových ekonomik. Nejbližší summit G8 hostí příští měsíc Severní Irsko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy