Studie prokázala, jak trpí mozek podvyživených dětí

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
28. 5. 2013 12:15
Investice do výživy je nejlepší cestou k prosperitě, píše Save the Children
Foto: Reuters

Londýn - Vzdělání každého čtvrtého dítěte na světě je ohroženo chronickou podvýživou.

Podvýživa v prvních 1000 dnech (od početí do druhých narozenin) má zničující dopad na budoucí potenciál dítěte, uvádí studie britské charity Save the Children.

Nedostatek pestré stravy v prvních dvou letech života podle ní způsobuje nejen to, že jedinci jsou v dospělosti menší a slabší, ale brání i vývoji mozku. To v důsledku vede k tomu, že děti posléze nejsou schopny učit se číst, psát a počítat.

Autoři studie Food for Thought sledovali tisíce případů v Etiopii, Indii, Peru a Vietnamu. A dospěli k tomu, že osmileté podvyživené dítě dělá při čtení o 19 % více chyb než jeho správně živený vrstevník.

"Špatná výživa ohrožuje čtenářskou a matematickou gramotnost v rozvojových zemích a je rovněž obrovskou překážkou v boji s dětskou úmrtností," vysvětluje šéfka operačního týmu charity Jasmine Whitbreadová.

"Čtvrtinu dětí na světě sužují dopady chronické podvýživy a ohrožují miliony mladých životů."

Tak Somálsko sužoval hladomor:

Jídlem k prosperitě

Save the Children uvádí, že ačkoliv jsou nutriční programy jednou z nejúčinnějších forem, jak zajistit rozvoj zemí třetího světa, míří na ně jen 0,3 procenta všech financí.

Jakoukoliv současnou investicí si můžeme předplatit budoucí prosperitu, upozorňuje zpráva.

Kvůli neschopnosti přečíst jednoduché věty (Mám rád psy) či vypočítat prosté příklady (Kolik je 8 minus 3?) globální ekonomika podle Britů přichází ročně až o 82 miliard liber, tedy v přepočtu bezmála 2,5 bilionu korun.

Zpráva přichází jen deset dnů předtím, než se v Londýně uskuteční summit věnující se právě problematice hladu ve světě. Na podvýživu by se podle neziskovky měli zaměřit rovněž vůdci nejvyspělejších světových ekonomik. Nejbližší summit G8 hostí příští měsíc Severní Irsko.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy