Studie odhalila, kde nejspíš vyléčí rakovinu

gaz
17. 7. 2008 22:20
Lékaři zkoumali 2 mil. pacientů pěti kontinentů
Foto: Reuters

Londýn - Pokud trpíte rakovinou, měli byste se léčit ve Spojených státech, Austrálii, Kanadě, Francii nebo Japonsku. Naopak nejhorší vyhlídky vás čekají v Alžírsku.

Vyplývá to ze studie publikované v lékařském časopise Lancet Oncology, o které informovala stanice BBC. Podílelo se na ní sto vědců, kteří studovali data více než dvou milionů pacientů z 31 států.

Výzkum potvrzuje to, že vyšší naději mají pacienti v zemích, které na zdravotnictví vydávají více peněz. Větší množství financí znamená snazší dostupnost péče a rychlejší léčbu.

"Zpráva je první velkou studií srovnávající přežití u onemocnění rakovinou napříč pěti kontinenty. Vyzdvihla prudké rozdíly v přežití mezi chudými a bohatými zeměmi," řekl BBC Lesley Walker z Britského střediska pro výzkum rakoviny.

Čtěte také:

Cytostatika 6

Ve Spojených státech, které měly nejlepší úspěšnost léčby rakoviny prsu a prostaty, je pravděpodobnost přežití nemocného čtyřnásobně vyšší než v Alžírsku.

V úspěšnosti léčby rakoviny tlustého střeva u mužů vede Japonsko, zde je pravděpodobnost šestkrát vyšší než u Alžířanů. Alžírsko bylo jedinou africkou zemí, která byla do studie zahrnuta.

Ze zemí východní Evropy studie zkoumala Estonsko, Polsko a Slovinsko. Zde měli lidé v devadesátých letech, ze kdy data pocházejí, poloviční šanci na přežití než v USA nebo Japonsku.

Spojené státy vydávají na zdravotnictví 13 procent svého HDP, Austrálie, Kanada a ty evropské země, které se umístily na předních pozicích, 9 až 10 procent. Alžírsko pak čtyři procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy