Studie odhalila, kde nejspíš vyléčí rakovinu

gaz
17. 7. 2008 22:20
Lékaři zkoumali 2 mil. pacientů pěti kontinentů
Foto: Reuters

Londýn - Pokud trpíte rakovinou, měli byste se léčit ve Spojených státech, Austrálii, Kanadě, Francii nebo Japonsku. Naopak nejhorší vyhlídky vás čekají v Alžírsku.

Vyplývá to ze studie publikované v lékařském časopise Lancet Oncology, o které informovala stanice BBC. Podílelo se na ní sto vědců, kteří studovali data více než dvou milionů pacientů z 31 států.

Výzkum potvrzuje to, že vyšší naději mají pacienti v zemích, které na zdravotnictví vydávají více peněz. Větší množství financí znamená snazší dostupnost péče a rychlejší léčbu.

"Zpráva je první velkou studií srovnávající přežití u onemocnění rakovinou napříč pěti kontinenty. Vyzdvihla prudké rozdíly v přežití mezi chudými a bohatými zeměmi," řekl BBC Lesley Walker z Britského střediska pro výzkum rakoviny.

Čtěte také:

Cytostatika 6

Ve Spojených státech, které měly nejlepší úspěšnost léčby rakoviny prsu a prostaty, je pravděpodobnost přežití nemocného čtyřnásobně vyšší než v Alžírsku.

V úspěšnosti léčby rakoviny tlustého střeva u mužů vede Japonsko, zde je pravděpodobnost šestkrát vyšší než u Alžířanů. Alžírsko bylo jedinou africkou zemí, která byla do studie zahrnuta.

Ze zemí východní Evropy studie zkoumala Estonsko, Polsko a Slovinsko. Zde měli lidé v devadesátých letech, ze kdy data pocházejí, poloviční šanci na přežití než v USA nebo Japonsku.

Spojené státy vydávají na zdravotnictví 13 procent svého HDP, Austrálie, Kanada a ty evropské země, které se umístily na předních pozicích, 9 až 10 procent. Alžírsko pak čtyři procenta.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy