Studie: Nejvíce zbraní pašují lodě nejbohatších zemí

Zahraničí Zahraničí
30. 1. 2012 15:32
Nejčastěji jde o plavidla z Německa, Řecka a USA
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: REUTERS/Stringer

Stockholm - Většina lodí zapojená do nelegálního pašování zbraní, drog, nebo zboží, pochází z nejbohatších zemí světa.

Vyplývá to ze závěrů Stockholmského mezinárodního mírového výzkumného institutu (SIPRI). Ten v nejnovější studii upozorňuje, že ačkoliv se využití kontejnerů stalo pro mezinárodní námořní dopravu zlomové, dává pašerákům mnohem větší možnosti než dřív.

Kontejnerů přivážejí lodě do přístavů tolik, že technicky není možné je všechny zkontrolovat.

Lodě primárně pocházejí z Německa, Řecka a USA, píše se ve zprávě SIPRI.

"To neznamená, že majitelé lodí, nebo dokonce kapitáni znají svůj náklad. Pro pašeráky je relativně jednoduché schovat zbraně a drogy do legitimního nákladu," citoval list Guardian jednoho z autorů studie Hugha Griffithse.

Další častou technikou je posílání nelegálních zásilek dokola po celém světě, to aby je nebylo možné sledovat. Se vším tím přišli jako první pašeráci drog, uvádí se ve studii

"Majitelům lodí a často i celníkům nezbývá nic jiného, než věřit dokumentům o nákladu," dodává Griffiths.

SIPRI zjistil ještě jednu věc: pokud je do nelegální pašerácké operace zapojen majitel lodi nebo její kapitán, většinou se jedná o lodi plující pod vlajkou některé ze zemí třetího světa. Taková plavidla často nesplňují bezpečnostní a imisní regule.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy