Studie: Děti braly Tamiflu a skončily s nočními můrami

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 8. 2009 8:21
Britští vědci zkoumali účinky Tamiflu na školácích ze tří škol v jihozápadní Anglii
Foto: Reuters

Londýn - Braly preventivně Tamiflu a skončily s nespavostí a nočními můrami. Řeč je o dětech ze tří škol v jihozápadní Anglii, kde se na jaře objevila prasečí chřipka.

Více než polovina dětí, kterým dali lékaři pro jistotu Tamiflu, když se jejich spolužáci nakazili pandemickým virem A/H1N1, trpěla nemalými vedlejšími účinky. Například nevolností, nespavostí a nočními můrami.

Podle zpravodajského serveru CNN to ve dvou studiích uvedli britští vědci.

Polovina školáků trpěla nočními můrami 

Údaje o vedlejších účincích léku vědci sbírali od jedenáctiletých a dvanáctiletých dětí v oblasti, kde letos v dubnu a květnu propukla prasečí chřipka.

"Dokonce jedenapadesát procent zažilo symptomy jako nevolnost (31,2 procenta), bolesti hlavy (24,3 procenta) a bolesti žaludku (21,1 procenta)," uvádí studie.

Infobox

Co je Tamiflu?

  • Lék vyvinutý na léčení chřipky, tedy na boj proti virům.
  • Brání šíření viru z buňky tak, že zablokuje enzym neuraminidázu.
  • Vir pak nemůže pokračovat do jiné buňky, ve které by se opět namnožil.
  • Proto je potřeba lék užít v prvních 48 hodinách, později je organismus virem zaplavený.
  • Při preventivním užíváni už vědci několikrát popsali vedlejší účinky - nespavost, deprese, noční můry, sklony k sebevraždě

Kolik stojí?

  • Tamiflu stojí mezi 600 až 700 Kč, pojišťovna hradí 590 Kč, ale jen indikovaným pacientům
  • Preventivně by se měl užívat na vrcholu epidemie po dobu šesti týdnů

 

V dalším dotazníku téměř každé páté dítě hlásilo "neuropsychologické vedlejší efekty". To znamená neschopnost soustředit se, zmatenost, omámenost, zlé sny či noční můry.

Podobnou zkušenost už zažilo Japonsko. Tam dřív lékaři běžně předepisovali antivirotikum proti sezónním chřipkám. V únoru roku 2007 ale začali umírat lidé. Oficiálně zemřeli dva pacienti, kteří užívali Tamiflu, v tisku se ale objevily zprávy, že obětí je daleko víc.

Odborníci také spekulovali o tom, jestli Tamiflu nevyvolává těžkou depresi, která může vést až k sebevraždě. Místní média totiž také informovala o výskytu nezvyklých vzácných neurologických a psychiatrických poruch. I v Japonsku šlo o děti. Vláda tam proto doporučuje nepodávat Tamiflu lidem ve věkové skupině od deseti do devatenácti let.

V Norsku lék nezabere v 7 z 10 případů 

Jak ukázaly některé další vědecké studie, lék současně nezabírá tak, jak se myslelo. O rezistenci viru informoval například odborný časopis New England Journal of Medicine nebo časopis Nature.

Obavy už potvrdila i Evropská komise. V nejméně dvaceti procentech případů by podle ní lék Tamiflu proti chřipce skutečně nezabral. Například v Norsku loni odborníci zjistili, že by proti chřipkovému viru neúčinkoval dokonce v sedmi z deseti případů.

Ve Spojených státech a v Kanadě je situace ještě horší, podle amerického CDC (Centra kontroly chorob a  prevence) vykazovalo během letošní zimy odolnost na Tamiflu více než 98 procent případů.

Příčinný vztah neprokázán

Foto: Reuters

Podle Jiřího Pešiny, mluvčího společnosti Roche, která Tamiflu vyrábí, šlo ale o ojedinělé případy. Studie, které vyšly v časopisech, navíc podle něj pojednávaly pouze o určitém typu sezónní chřipky, která v loňském roce řádila v severských zemích.

"Ten dnešní klon je jiný, i když je to stejný podtyp," řekl. Tamiflu podle něj u většiny sledovaných případů prozatím funguje.

Situaci podle něj společnost celosvětově monitoruje.

"Pokud jde o deprese, příčinný vztah mezi přípravkem Tamiflu a uváděnými příznaky zatím nebyl prokázán. Podrobně ale sledujeme možné signály a souvislosti," řekl šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

 

Právě se děje

Další zprávy