Studie: Češi jsou neznabozi, trumfla je jen bývalá NDR

Zahraničí Zahraničí
19. 4. 2012 20:45
Nejlépe se naopak křesťanské víře daří na Filipínách, v Chile a v USA
Foto: Michal Žák

Chicago/Praha - Stará pravda o Češích a jejich velmi rezervovanému vztahu k Bohu se opět potvrdila.

Jak zjistili vědci z Univerzity v Chicagu, Česká republika patří mezi státy s nejvyšším počtem ateistů (jen 20 procent věřících).

To, že středoevropský prostor je na náboženských mapách vskutku bílým místem, dokazují obyvatelé bývalé NDR. Právě oni uzmuli Čechům prvenství. V Boha věří nejméně ze všech - jen 13 procent.

Třetím prostorem s vysokou koncentrací ateistů je Skandinávie.

Víra roste s věkem

Pod drobnohled výzkumníků se dostalo 30 států, povětšinou těch, kde převažuje křesťanství.

Na první příčce se bezkonkurenčně usadily Filipíny (94 %), následované jihoamerickým Chile (88 %) a mocnými Spojenými státy (81 %).

Zpráva také uvádí, že Bůh zajímá spíše starší obyvatele planety. Oslovení respondenti starší 68 let v 43 % případů řekli, že Bůh existuje. Stejný názor ale zastává jen 23 % lidí mladších 27 let.

"To ukazuje, že lidé věří v boha hlavně ve stáří. Možná je to jejich odpověď na čekání na smrt," rozebral výsledky pro UPI Tom Smith, autor výzkumu s názvem "Víra v Boha napříč časem a státy".

Vědci také zjistili, že víra v Boha obecně klesá. Nikoliv ale ve Slovinsku, Rusku a Izraeli.

Vedle evropských zemí a USA byly do výzkumu zahrnuty ještě Chile, Japonsko, Nový Zéland a Austrálie.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Rubljov vyhrál na antuce v Hamburku už třetí letošní turnaj

Ruský tenista Andrej Rubljov vyhrál před French Open antukový turnaj v Hamburku a v této sezoně, na půl roku přerušené koronavirem, slaví již třetí titul. Poprvé dobyl podnik kategorie ATP 500. Druhého nasazeného Řeka Stefanose Tsitsipase ve finále přehrál 6:4, 3:6 a 7:5.

Rubljov v generálce na antukový grandslam v Paříži předvedl v závěru skvělý obrat. V bitvě dvou dvaadvacetiletých hráčů totiž světová šestka Tsitsipas vedl v rozhodujícím setu už 5:3, ale rodák z Moskvy prokázal pevné nervy a vynahradil si zklamání z hamburské antuky z loňska, kdy finálový duel s Gruzíncem Nikolozem Basilašvilim prohrál.

Více titulů na okruhu ATP má letos jen světová jednička Novak Djokovič, a to o jeden. Rubljov na začátku sezony ovládl turnaje v Dauhá a Adelaide. Dnes 14. hráč žebříčku získal pátou trofej v kariéře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob, informovala švýcarská televize SRF po poledním uzavřením volebních místností. Podle projekcí na základě částečných výsledků se proti vyslovilo přes 60 procent zúčastněných. V referendu se hlasovalo i dalších otázkách.

Plebiscit iniciovala nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), podle níž smlouva umožňuje masové přistěhovalectví do země. Hlasování bylo podle agentury Reuters důležitým testem přístupu k cizincům, kteří tvoří asi čtvrtinu obyvatel Švýcarska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy