Studie: Al-Káida chystá útok zbraněmi hromadného ničení

Roman Gazdík
1. 2. 2010 10:20
Kdyby měli zájem provádět malé útoky, už by je dávno udělali, tvrdí bývalý zaměstnanec CIA
Bakterie antraxu alias sněti slezinné
Bakterie antraxu alias sněti slezinné | Foto: Centers for Disease Control and Prevention's

Washington - Šéfové Al-Káidy chtějí zaútočit na Spojené státy zbraněmi hromadného ničení. Jsou odhodlaní získat biologické, chemické nebo jaderné zbraně a trpělivě vyčkávají, než se jim to podaří.

Hovoří o tom zpráva Kennedyho fakulty státní správy Harvardovy univerzity. Jejím autorem je Rolf Mowatt-Larssen, který v minulosti řídil pátrání po zbraních hromadného ničení v CIA.

Podle něj není pochyb o tom, že Al-Káida připravuje něco velkého.

Velká operace

"Pokud by Usáma bin Ládin a jeho pobočníci měli zájem využít hrubé chemické, biologické či radioaktivní materiály k útokům menšího rozsahu, existuje jen málo pochybností o tom, že by to už učinili," píše Mowatt-Larssen, který má za sebou čtvrt století práce ve výzvědných službách.

"Zkušenosti nás naučily, že vedení Al-Káidy si nevybírá zbraně - ať už konvenční, nebo nekonvenční - podle toho, jak je snadné je získat," dodává. "Vybírají je na základě toho, jak jsou vhodné pro zničení specifických cílů, které mají na mysli."

Ajmán Zavahrí, zakladatel a ideologický šéf organizace. Usáma bin Ládin je podle odborníků spíše jejím maskotem.
Ajmán Zavahrí, zakladatel a ideologický šéf organizace. Usáma bin Ládin je podle odborníků spíše jejím maskotem. | Foto: Reuters

Analytik tvrdí, že bin Ládinova slova hrozící útoky zbraněmi hromadného ničení nejsou "prázdnou rétorikou", ale jsou míněna vážně. Plánem je prý velkou akcí oslabit Západ, a tak umožnit svržení režimů, které jsou v arabském světě nyní u moci a které západní státy podporují. Boj proti těmto arabským režimům je hlavním cílem vedení teroristické organizace.

Něco lepšího

Mowatt-Larssen připomíná, že ideologický vůdce Al-Káidy Egypťan Ajmán Zavahrí na pásce zachycené americkými špiony roku 2003 odvolal připravovaný chemický útok na metro v New Yorku s tím, že organizace má v plánu "něco lepšího". Dodnes není jasné, co tím myslel.

Útok toxickým sarinem roku 1995 odzkoušela v Japonsku náboženská sekta Óm Šinrikjó. Jen zázrakem tehdy zahynulo pouze 12 lidí.

Podle Mowatta-Larssena vůdci Al-Káidy určili jako zbraň, se kterou je poměrně snadné zaútočit, antrax. S antraxovými dopisovými útoky z podzimu 2001 však dle něj neměli nic společného. Cílem je totiž velké množství obětí, a nikoli "pokus o vystrašení lidí několika dopisy".

Neobyčejný terorismus

Panika v Japonsku: sarinový útok na tokijské metro roku 1995
Panika v Japonsku: sarinový útok na tokijské metro roku 1995 | Foto: Aktuálně.cz

Jako důkaz metodičnosti a trpělivosti Al-Káidy uvádí Mowatt-Larssen případ dvou vědců, které najal Zavahrí na to, aby separátně vytvořili laboratoř, kde se měly kultivovat bakterie antraxu. Jedním z nich byl pákistánský mikrobiolog, druhým bývalý malajsijský kapitán vytrénovaný USA.

V době americké invaze do Afghánistánu už Al-Káida údajně disponovala jak laboratoří, tak bakteriemi. Ještě se jí však nepodařilo vyrobit biologické zbraně. Po invazi USA vědci ze země uprchli.

"Bylo to na hony vzdálené obyčejnému terorismu," řekl Mowatt-Larssen v interview s deníkem Washington Post. "Program byl přísně rozčleněn na nejvyšší úrovni organizace. Byl metodický a velmi profesionální."

Že by se podařilo Al-Káidě získat jaderné zbraně, považují za mnohem méně pravděpodobné nejen tajné služby, ale údajně i sami šéfové teroristické organizace.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy