Studená válka mezi Izraelem a USA pokračuje

Roman Gazdík
24. 3. 2010 9:54
Netanjahu jednal během jednoho dne s Obamou dvakrát, před novináři se ani neukázali
Netanyahu přijíždí do Bílého domu, Obama jej přivítat nepřišel.
Netanyahu přijíždí do Bílého domu, Obama jej přivítat nepřišel. | Foto: Reuters

Washington - Úterní jednání amerického prezidenta Baracka Obamy s izraelským premiérem probíhalo v "přátelské atmosféře". Tolik prohlášení izraelské strany.

Jiné okolnosti však nasvědčují, že studená válka mezi tradičními spojenci trvá dál. Premiérům Izraele je při jejich cestách do USA obvykle věnována americkou administrativou mimořádná pozornost. Obama a Netanjahu však tentokrát nejen nevystoupili na tiskové konferenci, ale dokonce se ani neobjevili potřásající si rukama před fotografy.

"Jde o velmi neobvyklou věc, když se spojenec při návštěvě neukáže s prezidentem, buď pro fotografy, nebo s prohlášením," napsala agentura AP. Podobně reagovali i další korespondenti z Bílého domu.

Dvakrát za jeden den

Premiér a prezident přitom jednali během jednoho dne celkem dvakrát. První schůzka v Oválné pracovně trvala 90 minut, o třicet minut déle, než bylo plánováno. Poté, co se rozešli, však Netanjahu požádal o druhé setkání. To trvalo dalších 35 minut.

Ani pak však před novináře nevyšli. Spojené státy nevydaly ani žádné formální vyjádření, co se na obou setkáních probíralo, což agentura AP označila za "další odklon od zvyklostí". Před reportéry se s Netanjahuem neobjevila ani ministryně zahraničí Hillary Clintonová a viceprezident Joe Biden, se kterými se setkal v pondělí.

Podle pozorovatelů tento chlad naznačuje jediné - izraelský premiér přijel po hádce okolo stavění ve východním Jeruzalémě do americké metropole s prázdnýma rukama a bez jakýchkoliv ústupků.

Kongresmani se před novináři s Netanjahuem objevili. Naštval izraelský premiér Obamu lobbováním za osady přímo v USA?
Kongresmani se před novináři s Netanjahuem objevili. Naštval izraelský premiér Obamu lobbováním za osady přímo v USA? | Foto: Reuters

Netanjahu lobboval v Kongresu

Dokumentovala to i prohlášení, která učinil ve Washingtonu. V pondělí vystoupil na konferenci nejvýznamnější pro-izraelské lobby v USA, Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC), kde odmítl zastavit rozšiřování osad ve východním Jeruzalémě a řekl, že každý včetně Američanů ví, že "tyto čtvrti budou v jakékoliv mírové dohodě součástí Izraele".

Při úterní řeči v Kongresu pak uvedl, že stavba ve východním Jeruzalémě "nebyla nikdy otázkou pro nás, Spojené státy nebo Palestince".

"Palestinci nyní vznesli nový požadavek (přestat stavět ve východním Jeruzalémě - pozn. red.). Pokud bude platit, ztratíme další rok," řekl kongresmanům.

Ilegální výstavba

Palestinci chtějí, aby se stal východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu. Izrael jej zabral v šestidenní válce roku 1967. Ženevské konvence však získání cizího teritoria válkou zakazují, stejně jako přemisťování vlastní populace na zabraná území.

Že jsou veškeré židovské osady na Západním břehu i ve východním Jeruzalémě podle mezinárodního práva nelegální, zopakoval o víkendu generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Pan přijel do Izraele a na Palestinská území o víkendu.
Pan přijel do Izraele a na Palestinská území o víkendu. | Foto: Reuters

Spor mezi Izraelem a USA vyvolalo oznámení konstrukce nových 1600 bytových jednotek ve východním Jeruzalémě během návštěvy amerického prezidenta Joe Bidena v Izraeli. Stalo se to krátce poté, co Američané přesvědčili Palestince, aby po patnácti měsících začali opět s Izraelci jednat.

Od té doby Izrael oznámil výstavbu dalších dvou projektů, obou ve východním Jeruzalémě. Přes tři sta bytů vznikne v osadě Neeve Jakov. Výstavba 100 obytných jednotek, obchodů a parkoviště na místě dnešního hotelu na palestinském sídlišti Šejch Džarrah vyšla najevo krátce před Netanjahuovým setkáním s Obamou.

Na stavby na Západním břehu uvalila izraelská vláda desetiměsíční moratorium, které vyprší v listopadu. Východního Jeruzaléma se však netýká.

 

Právě se děje

Další zprávy